Fotbal

Ohavné chování na Slovensku. Fanoušci Slovanu vypískali královnu Alžbětu

Ohavné chování na Slovensku. Fanoušci Slovanu vypískali královnu Alžbětu
Fanoušci Slovanu Bratislava při pietě pro Alžbětu II. | Zdroj: Profimedia.cz

Celý svět zasáhla ve čtvrtek večer zpráva o úmrtí anglické královny Alžběty II., která zemřela ve věku 96 let na skotském zámku Balmoral. Památku věhlasné panovnice uctili i ve sportu – v zápasech fotbalových evropských pohárů se například držela minuta ticha a své kondolence vyjádřili i zástupci motosportu, tenisu, kriketu, golfu či cyklistiky. Řada fanoušků Slovanu Bratislava však pietu pokazila. Když se v utkání proti Vilniusu vzdával zemřelé vládkyni hold, pískali a bučeli.

Po úmrtí britské panovnice Alžběty II. se celý svět zahalil do černé a událost zasáhla i svět sportu. Ve čtvrtečních utkáních fotbalové Evropské ligy a Evropské konferenční ligy tak jednotlivé týmy na různých stadionech vzdaly zesnulé vládkyni hold. Na světelných tabulích byl vidět Alžbětin portrét a hráči drželi minutu ticha. 

Co se vůbec nepovedlo, byla reakce fanoušků Slovanu Bratislava, který se v EKL utkal s Žalgirisem Vilnius. Při minutě ticha totiž někteří příznivci domácího celku pískali a bučeli a zcela tak zkazili pietu, jež byla připravena. 

V dalších utkáních si ale fotbal napravil reputaci. Krátkou vzpomínku britské královně věnovali fotbalisté v zápase mezi Hearts a Basaksehirem nebo hráči Arsenalu a FC Curych. Minuta ticha se držela i před duelem West Hamu United a FCSB. Všechny celky anglické Premier League přispěchaly s kondolencemi.

"Jménem ligy a jejích klubů se připojujeme ke zbytku národa a lidem na celém světě v truchlení nad úmrtím naší královny Alžběty II," uvedl předseda anglické ligy Rick Parry podle BBC. Hold ale vyjádřily zesnulé královně i další kluby. 

Pozadu ale nezůstaly ani další sporty. Minutová pieta se uskutečnila i před basketbalovým utkáním mistrovství Evropy mezi Velkou Británií a Itálií. Přidal se i motorsport. Šéf FIA Mohammed Ben Sulayem přiznal, že akce, které se uskuteční tento víkend, proběhnou na počest Jejího Veličenstva.

"Královna byla nepochybně jednou z nejrespektovanějších hlav států, která kdy žila, a já posílám svou soustrast a soustrast celé komunity FIA královské rodině a všem občanům Spojeného království a Commonwealthu," řekl.

Související obsah

Kondolencemi nešetřili ani sportovci ze světa boxu, tenisu, hokeje, atletiky, v Británii oblíbeného kriketu či cyklistiky a ragby. Upřímnou soustrast vyjádřili třeba Mo Farah, Tyson Fury, Anthony Joshua nebo Rafael Nadal. "Upřímnou, upřímnou a nejhlubší soustrast královské rodině Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a britskému lidu k úmrtí Jejího Veličenstva královny Alžběty II.," napsal dvaadvacetinásobný grandslamový vítěz.

Zesnulé královně vzdávali hold britští basketbalisté i hokejisté kanadského Sundbury:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události