Likvidační faul v nižších soutěžích. Fotbalista Hronova vyfasoval tvrdý trest

Červená karta | Zdroj: profimedia.cz

Při fotbalovém zápase 1. kola Poháru hejtmana mezi Hronovem a Jičínem došlo k hodně nešťastnému momentu. V 61. minutě zfauloval domácí Bašta dost nevybíravým způsobem hostujícího Nálevku a ani jeden ze soupeřů duel nedohrál. Fotbalista Hronova vyfasoval za nedovolený zákrok červenou kartu a musel do sprch, hráč Jičína nemohl pokračovat kvůli zranění. Vše se objevilo v zápise a disciplinární komise teď rozhodla o tom, že si Zdeněk Bašta do jara nekopne do balónu.

Přestože hrají Hronov i Jičín jinou soutěž, v závěru srpna se na hřišti přesto střetly. A to v 1. kole Poháru hejtmana. Během utkání hraném ve Velkém Poříčí však došlo k nepříjemné události, která měla dohru.

Ve druhém poločase totiž střídající Zdeněk Bašta zfauloval jičínského Jakuba Nálevku. Ten po jeho zákroku duel nedohrál. Do sprch musel předčasně i sám faulující hráč, jenž od rozhodčích obdržel červenou kartu. Sudí navíc vše uvedli v zápise a posunuli před disciplinární komisi.

"Jakub Nálevka utrpěl v 61. minutě zranění v souboji o míč v oblasti pravého kolene, za zákrok byla udělena červená karta domácímu hráči číslo 15 Zdeňku Baštovi," zaznělo v oficiálním popisu situace. Karta byla odůvodněna surovou hrou, konkrétně násilným kopnutí protihráče zepředu s použitím nepřiměřené síly.

"Jakub Nálevka postupoval v rychlosti směrem k brance soupeře. Přibližně na polovině hrací plochy šel Zdeněk Bašta bokem a s napnutou nohou do souboje o míč. Následně, s použitím nepřiměřené síly, zasáhl koleno stojné nohy protihráče. K Nálevkovi byl ihned  po zákroku přivolán ošetřovatel a nosítka, na kterých byl poté odnesen a vystřídán. Bašta si byl vědom svého počínání, omluvil se a v poklidu a bez emocí opustil hrací plochu," stojí také v zápise.

​Zákrok se tak dostal k disciplinární komisi, která ho prošetřila a vynesla trest. Zdeněk Bašta byl za likvidační zákrok potrestán tvrdě – vyfasoval osmiměsíční a nepodmíněný zákaz činnosti. Nesmí tak naskočit do soutěžního zápasu až do konce dubna roku 2023 a přijde takřka o celou aktuální sezonu.

​Baštu tak nemůže těšit ani fakt, že jeho tým vyhrál. Po devadesáti minutách to sice bylo 3:3, Hronov, který hraje 1. B třídu, pak ale proti protivníkovi z krajského přeboru lépe zvládl penalty a slavil postup. Osmifinále poháru si zahraje na konci září, potrestaný hříšník už u toho ale na hřišti nebude.