Motorsport

Chybělo málo! Staněk skončil v sezoně pátý, mistra světa F3 má Francie

Roman Staněk v monopostu během závodu F3 Zdroj: Archiv Romana Staňka

Český závodník Roman Staněk měl před posledním závodem sezony šanci stát se mistrem světa v kategorii F3. Poslední závodní víkend mu ale nevyšel podle představ a nakonec zakončil ročník na pátém místě, což je i tak velký úspěch. Mistrem světa je Francouz Victor Martins.

Před posledním závodem roku, který se jel v italské Monze, byl osmnáctiletý jezdec na třetím místě bodování a živil tak šance na zisk mistrovského titulu v F3, což se předtím žádnému českému závodníkovi před ním nepovedlo.

V sobotním sprintu startoval Roman Staněk z 10. místa, ale ve druhém kole mu do sání vletěla slída z přilby jednoho ze soupeřů a motor v jeho monopostu se začal přehřívat a skákal mu do nouzového režimu. Staněk se postupně propadal polem a sprint dokončil až na 12. příčce.

Do nedělního hlavního závodu odstartoval Staněk z třetího místa, které vybojoval v páteční kvalifikaci. Po startu se před českého pilota dostal Victor Martins a Čech se tak propadl na čtvrté místo, na kterém jezdil až do 9. kola, kdy ho z trati vytlačil Arthur Leclerc a Staněk klesl následkem tohoto incidentu až na 8. místo. Poté Staněk předjel Alexandera Smoljara a tlačil na Arthura Leclerca, kterého ovšem do červených vlajek, které byly vyvěšeny v 17. kole kvůli velké kolizi Mainiho a Benavidese, předjet nedokázal.

Všechny vozy se vrátily do boxů a ředitelství rozhodlo, že závod bude předčasně ukončen. Do konečného pořadí ještě promluvily penalizace za porušování limitů trati. Jeden z potrestaných pilotů byl i William Alatalo, který se tak ze čtvrtého místa propadl až za Romana Staňka, který tedy skončil šestý. Závod ovládnul Staňkův týmový kolega Zane Maloney z Barbadosu.

V celkovém pořadí šampionátu Formule 3 zůstal Roman Staněk se ziskem 117 bodů na pátém místě, které mu patřilo před startem nedělního závodu. Novým šampionem Formule 3 se stal Victor Martins z Francie, který nasbíral bodů 139. V devíti závodech se českému jezdci povedlo vyjet čtyřikrát pódium, jednou byl první a třikrát druhý.