Další sporty

Emil a Dana Zátopkovi by měli jubileum. Slavnému páru by bylo 100 let

Emil a Dana Zátopkovi by měli jubileum. Slavnému páru by bylo 100 let
Emil a Dana Zátopkovi Zdroj: Jaroslav Hejzlar - ČSTK / Právo / Profimedia

Pondělí 19. září 2022 je speciálním dnem pro nejslavnější český sportovní pár historie. Manželé Emil a Dana Zátopkovi by totiž v tento den oslavili 100 let od svého narození.

Je až neuvěřitelné, jak se dokázala propojit kariéra dvou úžasných sportovců, kteří se navíc narodili ve stejný den. Jak slavný běžec Emil Zátopek, tak i oštěpařka Dana Zátopková mají totožné datum narození: 19. září 1922.

Ostatně oba výborní atleti to také brali jako osudové znamení, když se poprvé potkali na atletických závodech. Svatba pak proběhla po letních olympijských hrách v Londýně 1948, odkud si Emil Zátopek odvezl své první zlato. 

Vrchol pak přišel na LOH v Helsinkách 1952, kde Emil Zátopek předvedl dodnes nepřekonaný výkon. Český běžec dokázal ve znamení svého citátu "Když nemůžeš, tak přidej" vyhrát jak závod na 5 000 metrů, tak i běh na 10 000 metrů a maraton, vše navíc v olympijském rekordu. 

​Radovat se mohla i Dana Zátopková, která dokázala v Helsinkách získat zlato v hodu oštěpem. Tohoto životního úspěchu navíc dosáhla ve stejný den, kdy její manžel Emil oslavoval triumf v běhu na 5 000 metrů. 

Související obsah

​Emil Zátopek si celkově odnesl z olympijských her pět cenných kovů (čtyři zlaté a jednu stříbrnou), to Dana Zátopková dokázala ke zlatu z Helsinek přidat ještě stříbro z olympiády v Římě 1960. 

Jejich nerozlučné manželství ověnčené sportovními úspěchy trvalo až do roku 2000, kdy Emil Zátopek ve věku 78 let zemřel. "S Emilem jsme prožili krásná léta. Nejvíce si cením toho, že jsme se pořád chechtali. Zažili jsme spolu spoustu srandy a někdy se opravdu doslova a do písmene váleli smíchy. Na to vždycky ráda vzpomínám," řekla o svém partnerovi manželka Dana, která se dožila krásných 97 let a zemřela ve spánku před dvěma lety.

Kromě zlatých medailí z olympijských her za sebou nechali také triumfy z mistrovství Evropy či tituly z domácích šampionátů. Oba byli v dobách své největší slávy také držiteli světových rekordů. 

Podívejte se, jak vypadal pohřeb Dany Zátopkové:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události