Atletika

Dana Zátopková zemřela. České sportovní legendě bylo 97 let

Dana Zátopková zemřela. České sportovní legendě bylo 97 let
Zdroj: Profimedia

Česká atletická legenda Dana Zátopková zemřela. Vítězce olympijského závodu v hodu oštěpem na hrách v Helsinkách 1952 a ženě nejslavnějšího českého atleta historie Emila Zátopka bylo 97 let.

Dana Zátopková získala na olympijských hrách dvě medaile, vedle zlata z Helsinek přidala v hodu oštěpem stříbro i o osm let později v Římě.

Vedle toho byla dvojnásobnou mistryní světa z let 1954 a 1958, kdy se také stala světovou rekordmankou. Tehdejší nejdelší hod oštěpem měřil 55 metrů a 73 centimerů.

Zdroj: Profimedia

S Emilem Zátopkem tvořili jeden z nejznámějších sportovních párů světa. Poznali se na atletických závodech a když zjistili, že mají narozeniny ve stejný den i rok, považovali to za osudové znamení. Vzali se v říjnu roku 1948. O čtyři roky později na olympiádě v Helsinkách získali oba olympijské zlato. Emil dokonce tři ve vytrvalostních bězích, Dana přidala nejcennější medaili v oštěpu. Manžele rozdělila až Emilova smrt v roce 2000. „S Emilem jsme prožili krásná léta. Nejvíce si cením toho, že jsme se pořád chechtali. Zažili jsme spolu spoustu srandy a někdy se opravdu doslova a do písmene váleli smíchy. Na to vždycky ráda vzpomínám,“ píše web Atletika.cz.

Související obsah

Dana Zátopková se však nedočkala slavnostní premiéry filmu o svém manželovi, který má mít v českých kinech premiéru v srpnu.

Informaci o úmrtí české sportovní legendy přinest web iRozhlas.cz s odkazem na zprávu ředitele ASC Dukla Jaroslava Priščáka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události