Další sporty

Čtyřnásobný olympijský vítěz se opřel do Česka. Dávno bych jim vypnul plyn, říká

Čtyřnásobný olympijský vítěz se opřel do Česka. Dávno bych jim vypnul plyn, říká
Alexandr Tichonov Zdroj: Profimedia

V pátek Mezinárodní biatlonová unie (IBU) rozhodla o prodloužení sankcí vůči ruským a běloruským sportovcům. Ti se mezinárodních biatlonových akcí nezúčastní ani příští sezonu. S kritikou IBU nyní přišel čtyřnásobný olympijský vítěz a jedenáctinásobný mistr světa Alexandr Tichonov. Ten řekl, že by zemím, které se sankcemi souhlasí, už dávno vypnul plyn. A pustil se i do České republiky.

Od vpádu ruských vojsk na Ukrajinu už to bude sedm měsíců. Od té doby mají ruští a běloruští biatlonisté zákaz startu v mezinárodních soutěžích a nyní IBU sankce prodloužila minimálně na následující sezonu. Startovat by mohli sportovci ze zmíněných dvou zemí pouze v případě, že by se distancovali od ruské armády. Celý případ se ale samozřejmě nelíbí ruské biatlonové legendě Alexandru Tichonovi, který se do IBU pořádně opřel.

"To, že po nás IBU žádá, abychom se distancovali od ruské armády, je obecně nesmysl. Měli by si hledět svého, a tím je rozvoj biatlonu. Nyní je tam nejslabší složení výkonného výboru všech dob. My je za to všechno potrestáme. V Evropě prší, v Česku a Německu nebude sníh a pak se sem všichni připlazí. Já bych jim už dávno zavřel plyn," nebral si servítky 75letý Tichonov, který sdělil své prohlášení prostřednictvím ruské agentury Ria Novosti.

Související obsah

​Prodloužení sankcí odsouhlasilo 39 národních federací, dvě byly proti a dalších pět se hlasování zdrželo. Zástupci Ruska a Běloruska hlasovat nemohli. Jak jednotlivé federace hlasovaly, není veřejně známo. Podle Tichonova ale byly proti prodloužení trestu Spojené státy americké. "Američané už naši reprezentaci podpořili. Chtějí, aby se Rusko mohlo účastnit mezinárodních soutěží. Veškeré tyto sankce už nebudou dlouho trvat. Američané to tam řídí a jednou před námi ještě pokleknou," je si jistý Tichonov, který byl dříve místopředsedou IBU.

Právě za Tichonovem je ale hodně temná minulost. Právě IBU ho usvědčila z korupce, když měl uplácet generální sekretářku Mezinárodní biatlonové unie, aby přikryla dopingový případ ruských sportovců. Alexandr Tichonov byl navíc v roce 2000 spolu s bratrem Viktorem a dalšími lidmi obviněn z vraždy gubernátora Kemerovské oblasti Amana Tulejeva. V roce 2007 pak byl odsouzen k trestu odnětí svobody na tři roky, ale trest mu byl díky amnestii odpuštěn.

Při válce na Ukrajině zemřel biatlonista Jevhen Malyšev:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události