Fotbal

VIDEO: Z hlediště na něj hodili banán. Brazilská hvězda se stala terčem rasismu

Brazilský fotbalista Richarlison zažil rozporuplný večer. V zápase proti Tunisku se svou reprezentací oslavil výhru, stal se ale terčem rasistického chování fanoušků. V 19. minutě utkání totiž vsítil druhý gól Kanárků a z hlediště na něj jeden z diváků hodil banán. Ostudný čin odsoudil nejen samotný hráč, ale i brazilská fotbalová federace, která vyzvala příslušné orgány k přísným trestům.

Brazílie se na neutrální půdě pařížského Parku princů utkala v přátelském zápase s Tuniskem a proti africkému soupeři si došla pro vítězství 5:1. Triumf ale kalila událost z prvního poločasu, která měla silně rasistický nádech. V 19. minutě Raphinha pobídl ke skórování Richarlisona a ten navýšil vedení Kanárků na 2:0. 

Útočník Tottenhamu následně běžel trefu oslavit k rohovému praporku, tam se ale dočkal nepříjemné situace. Z hlediště na něj totiž přilétl banán. Ten z hrací plochy následně odkopl záložník Fred a pokračovalo se ve hře. Hlavním tématem po závěrečném hvizdu ale byla právě situace z úvodní 45minutovky. 

"Dokud se nebude trestat, bude to pokračovat," uvedl 25letý Richarlison podle Sky Sports. Hráči přitom nastoupili do zápasu s protirasistickým transparentem. 

Související obsah

K události se vyjádřila i brazilská fotbalová federace, která čin odsoudila a vyzvala k tomu, aby se rasismus trestal přísněji. Hlavní slovo měl prezident federace Ednaldo Rodrigues. "Viděl jsem to na vlastní oči. To nás šokuje. Musíme si vždy pamatovat, že jsme všichni stejní, a to bez ohledu na barvu pleti, rasu nebo náboženství. Boj proti rasismu je zásadní pro vymazání tohoto typu zločinu z planety. Trvám na tom, že tresty musí být přísnější," řekl v prohlášení na twitteru. 

​Tento týden to nebyl jediný rasistický projev na fotbalových hřištích. V utkání mezi Finskem a Černou Horou měl být rasisticky urážen domácí hráč Glen Kamara. Případ už proto vyšetřuje UEFA. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události