Fotbal

Zemřel bývalý trenér fotbalové Sparty, bylo mu 82 let

Zemřel bývalý trenér fotbalové Sparty, bylo mu 82 let
Bývalý trenér Sparty Jürgen Sundermann | Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Fotbalové Německo smutní. A s ním i pražská Sparta. Ve věku 82 let zemřel bývalý hráč a trenér Jürgen Sundermann, který se proslavil především angažmá ve Stuttgartu, s nímž postoupil do nejvyšší německé soutěže. V 90. letech působil i na Letné. V sezoně 1994–1995 totiž trénoval sparťanské hráče.

Zprávu o úmrtí svého bývalého trenéra zveřejnil bundesligový Stuttgart na svém twitteru, kde se s velkou personou i rozloučil. "S velkou vděčností a smutkem se VfB Stuttgart musí rozloučit se svým bývalým trenérem Jürgenem Sundermannem, který v úterý zemřel ve věku 82 let," uvedli zástupci klubu na sociálních sítích.

Úspěšný trenér se stal ikonou v sezoně 1976/1977, kdy byl klub finančně i sportovně na dně. Po pádu do druhé ligy v roce 1975 Sundermann dokázal tým zkonsolidovat a postoupit s ním zpátky do nejvyšší německé soutěže. Podařilo se mu to hlavně proto, že byl skvělým motivátorem a věčným optimistou, což uplatňoval i v trénování. 

Stuttgart se poté vezl na vlně euforie a v následujících dvou letech skončil v Bundeslize na čtvrté a druhé příčce. Později si Němec vyzkoušel i jiná angažmá. V sezoně 1994–1995 trénoval i pražskou Spartu. Působil také v Servette Ženeva, Schalke 04 či Trabzonsporu. 

Takřka do konce života ale byl spojený se Stuttgartem, kde později zastával třeba funkci skauta. Často navštěvoval tréninky a pravidelně i domácí zápasy. Proto odešla klubu velká osobnost. 

Související obsah

"Jürgen Sundermann dokázal pro VfB Stuttgart velké věci a vždy spojoval lidskost a optimismus. Jeho neotřesitelná víra v úspěch a otevřenost udělaly z učitele fotbalu legendu VfB koučování par excellence. Bude nám chybět," řekl prezident VfB Claus Vogt na oficiálních webových stránkách klubu.

"Všichni truchlíme. Stuttgart je plný vděčnosti a bude ho vždy uchovávat v paměti," uzavřel.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události