Další sporty

Olympijský vítěz se pustil do šéfa MOV. Je to nejlepší přítel Ruska

Olympijský vítěz se pustil do šéfa MOV. Je to nejlepší přítel Ruska
Švédský biatlonista Sebastian Samuelsson | Zdroj: Profimedia.cz

Olympijský vítěz v biatlonu Sebastian Samuelsson se slovně opřel do předsedy Mezinárodního olympijského výboru a označil ho za nejlepšího přítele Rusů. Pětadvacetiletého Švéda znepokojují ohlasy z Mezinárodní lyžařské federace a MOV o tom, že se projednává návrat ruských a běloruských sportovců do soutěží.

Zatímco Rusko stále vede na Ukrajině krvavou válku a vyhrožují světu jadernou výzbrojí, prezident Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach navrhuje, aby Rusové a Bělorusové, kteří jsou proti válce, se mohli účastnit závodů v neutrálních barvách, tedy bez vlajek svých zemí. Bach svůj názor podporuje tím, že olympijské hnutí má podporovat mír a jednotu.

"Ruští sportovci nezačali válku a naším cílem je, aby ruští sportovci, kteří nepodporují vojenské akce své země, mohli znovu soutěžit. Není to však snadné realizovat," zdůvodňoval prezident MOV Thomas Bach.

Švédský biatlonista Samuelsson, který slavil olympijské zlato ve štafetě v roce 2018, poukázal na to, že se od jara, kdy měli ruští sportovci zákaz mezinárodních závodů, nic nezměnilo. Rusko stále vede válku na Ukrajině, a tak Sebastian Samuelsson nenašel žádný důvod, který by zdůvodnil návrat ruských a běloruských sportovců.

Související obsah

"Ukázalo se, že mnoho ruských sportovců, kteří byli opomenuti, mluvilo velmi prorusky. K šíření své propagandy využívali sport," uvedl olympijský vítěz.

Samuelsson také považuje za problematické, že by Rusové a Bělorusové soupeřili s Ukrajinci. "Vypadalo by to divně. Víme, jak důležitým nástrojem propagandy je sport, a musíme přijmout svou odpovědnost."

Dočasným výsledkem po úterním setkání Bacha s předsedou Finského olympijského výboru Janem Vapaavuorovi je nevpuštění ruských a běloruských sportovců na mezinárodní akce. "Měli jsme společný názor, že když ruská agrese dokonce eskaluje, není čas zmírňovat stávající omezení nebo sankce," komentoval Vapaavuori pro Yle.

Například fotbalová UEFA potrestala ruské týmy velmi tvrdě:

TN.cz, Lucie Svěcená
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události