Další sporty

Kontroverze boxerské asociace. Rusové i Bělorusové smí zápasit, uslyší i hymnu

Kontroverze boxerské asociace. Rusové i Bělorusové smí zápasit, uslyší i hymnu
Boxerský zápas v Džiddě mezi Usykem a Joshuou. | Zdroj: Profimedia.cz

Mezinárodní boxerská asociace (IBA) odvolala zákaz startu ruských a běloruských sportovců na svých akcích. Zástupci vrcholného orgánu v čele s Rusem Umarem Kremljovem uvedli, že boxeři těchto dvou zemí smí nastupovat do zápasů pod svými vlajkami, a v případě vítězství se navíc mohou hrát jejich hymny.

Zatímco jsou takřka všechny sporty kvůli válce na Ukrajině pro ruské a běloruské sportovce zapovězené, box se rozhodl jít jinou cestou. Mezinárodní boxerská asociace vedená Rusem Kremljovem totiž oznámila, že ruší zákaz, který na boxery této národnosti kvůli válečnému konfliktu uvalila. 

"Představenstvo IBA hlasovalo pro zrušení svého předchozího rozhodnutí a umožnění boxerům z Ruska a Běloruska soutěžit na akcích IBA. A to s okamžitou platností. IBA pevně věří, že politika by neměla mít žádný vliv na sport. Všichni sportovci by proto měli mít stejné podmínky. IBA zůstane politicky neutrální a nezávislá, vyzývá k míru a zůstává mírotvorcem ve všech konfliktech. Ruské i běloruské týmy budou moci vystupovat pod svými vlajkami a v případě zisku zlaté medaile zazní státní hymny. Podle rozhodnutí se do soutěží vrátí i techničtí funkcionáři Ruska a Běloruska," stojí v prohlášení na oficiálních stránkách asociace. 

Rusové a Bělorusové by mohli poprvé po odvolání zákazu naskočit na mistrovství Evropy žen, jež proběhne v říjnu v Černé Hoře. 

Svým rozhodnutím IBA vyvolala další kontroverzi. Už v září na kongresu v arménském Jerevanu totiž potvrdila, že šéfem instituce zůstane kontroverzně zvolený Rus Kremljov, jenž je prý velkým přítelem ruského prezidenta Vladimira Putina.

Související obsah

​Navíc tehdy vyloučila z kongresu ukrajinskou federaci. Hlavním sponzorem IBA je k tomu ruský energetický gigant Gazprom. Hodně se tak uvažuje o tom, že by mohl být box vyřazen i z programu olympijských her. 

Boxerský šampion Usyk ukázal kouzlo s mincemi: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události