Další sporty

NBA oplakává velkou osobnost, dlouholetý sudí podlehl boji s rakovinou

NBA oplakává velkou osobnost, dlouholetý sudí podlehl boji s rakovinou
Památku zesnulého rozhodčího uctili i v NBA | Zdroj: Profimedia.cz

Basketbalová NBA se zahalila do černé. Po velkém boji s rakovinou slinivky totiž zemřel dlouholetý rozhodčí Tony Brown, který odpískal v nejlepší klubové soutěži světa více než 1 100 zápasů. S velkou osobností se rozloučily jednotlivé kluby i sami hráči. "Skvělý rozhodčí, ale ještě lepší člověk," uvedl za všechny LeBron James.

V NBA odpískal přes 1 100 zápasů v základní části a 35 utkání v play-off a patřil mezi nejoblíbenější sudí na zámořských palubovkách. Další starty už ale nepřidá. Pětapadesátiletý Tony Brown totiž podlehl rakovině slinivky, s níž dlouho bojoval. 

Za svou dvacetiletou kariéru si sudí připsal řadu úspěchů. Řídil třeba finále soutěže v sezoně 2019/2020, v roce 2021 pískal zápas hvězd. I proto jeho odchod zasáhl hráče, trenéry i zástupce NBA. 

"Tony Brown byl jedním z nejúspěšnějších rozhodčích v NBA a inspirací pro své kolegy. Celá rodina NBA truchlí nad Tonyho odchodem," uvedl komisař NBA Adam Silver. "Skvělý rozhodčí, ale ještě lepší člověk," vyjádřil své pocity hvězdný LeBron James. "Miloval jsem, když jsem běžel na palubovku na rozcvičku a on byl ten večer ve hře! Váš úsměv a smích nám tady v našem sportu budou nesmírně chybět!" vzkázal.

Související obsah

​Brownova manželka Tina všem za velkou podporu poděkovala. "Mnohokrát děkuji naší rodině NBRA a NBA, jejichž štědrost je bezkonkurenční," přiznala vdova, jež se stará o tři děti.

Ta zároveň poprosila o příspěvek na stipendium Tony Brown Basketball Scholarship Endowment, které má uctít památku jejího zesnulého muže a pomoci rozvoji vzdělání na jeho alma mater. Doposud se vybralo 80 tisíc dolarů, tedy necelé dva miliony korun.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události