Hokej

Mladý hokejista trpí nemocí podobnou ALS. Kamarádi mu shánějí pomoc

Mladý hokejista trpí nemocí podobnou ALS. Kamarádi mu shánějí pomoc
Martin Petrus v době hokejové kariéře | Zdroj: se svolením Ondřeje Machaly

Nečekaná nemoc, která je podobná ALS, se zhoršuje. S tím se musí vypořádávat hokejista Martin Petrus, jenž se před dvěma lety dozvěděl hodně špatnou zprávu. Lékaři mu totiž diagnostikovali vážný zdravotní problém, s nímž se bývalý hráč Pardubic dodnes léčí. Jedná se o onemocnění motorických neuronů, při kterém odumírají nervové buňky ve svalech. A protože nemoc neustále postupuje, rozhodli se Petrusovi kamarádi založit transparentní účet, aby mu v těžké situaci pomohli a v rámci možností zkvalitnili život.

"Neznám většího fanatika, který by chtěl hrát hokej víc než Martin. Je strašně nespravedlivé, že zrovna on hrát nemůže," to řekl o nemocném kamarádovi hokejista Ondřej Machala, který se rozhodl, že mu v těžké situaci pomůže.

Bývalý hráč Pardubic Martin Petrus si musel vyslechnout zdrcující neurologickou diagnózu před dvěma lety, kdy mu lékaři oznámili, že trpí nemocí, jež je hodně podobná svalové dystrofii a dochází při ní k odumírání nervových buněk ve svalech.

"Začal jsem hrát hokej v pěti letech za Pardubice a skončil v roce 2018 coby junior. Pak jsem hrál za Spartak Choceň krajskou ligu. Už tehdy jsem pociťoval první příznaky oslabení pravé ruky. Měl jsem totiž kdysi zlomené pravé zápěstí a operované rameno. Byl jsem poslán na neurologii a tam začalo veškeré vyšetření. Od té doby se mi obrátil život vzhůru nohama, vlastně nejen mně, ale i celé mé rodině," popsal sám Petrus, jak se o vážném onemocnění dozvěděl.

Bývalý hokejista Martin Petrus bojuje s vážnou nemocí | Zdroj: se svolením Ondřeje Machaly

​​Okamžitě se ale pustil do boje, aby se zákeřnou chorobou co nejlépe popral. Zůstal dokonce i u hokeje. Když ne jako hráč, tak alespoň jako trenér. Nemoc se však v poslední době natolik zhoršila, že s trénováním musel přestat.

"Teď už nedokážu dělat ani běžné věci. Mám obrovské problémy s chůzí. Ruce mám už tak oslabené, že sotva udržím lžíci. Pravou ruku už skoro nezvednu. Rodina mi teď pomáhá s běžnými věcmi, které nedokážu sám udělat, najíst se, ustrojit se, chodit," přiznal čtyřiadvacetiletý mladík.

Že na tom není dobře, potvrdil i Machala. "Bohužel už není schopný ani trénovat, protože se jeho zdravotní stav razantně zhoršuje," uvedl.

Proto se i s dalšími kamarády domluvili, že Petrusovi podají pomocnou ruku a založili transparentní účet, na který může kdokoliv přispět jakoukoliv částku. Ta se následně využije na léčbu. 

Související obsah

​"Finance z transparentního účtu by se využily na rekonstrukci koupelny, kompenzační pomůcky, jako je elektrický vozík, a také léčebné pobyty," vyjmenoval Machala, na co výtěžek poputuje.

Na vzniklý transparentní účet (číslo transparentního účtu: 2202358480/2010) může přispět kdokoliv a pomoci tak dobré věci. Martinu Petrusovi už pomohla finančním darem řada hokejistů z různých soutěží. Třeba kladenský Tomáš Plekanec, pardubický Dominik Frodl, slávista Vladislav Houška, kolínský Tomáš Sajdl, havlíčkobrodský Marek Tecl nebo bývalý hráč Liberce Adam Klapka. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Hokej

Důležité Události