Fotbal

Český koeficient zažil dobrý rok. Vysněné 15. místo ale jisté není

Český koeficient zažil dobrý rok. Vysněné 15. místo ale jisté není
Radost fotbalistů Slavie | Zdroj: Vlastimil Vacek / Právo / Profimedia

I přesto, že Sparta skončila ve druhém předkole a Slavia, Plzeň i Slovácko toho ve skupinách moc neuhrály, zažil český koeficient velmi dobrý rok. Získal totiž 6,75 bodu, což je nejvíce za posledních pět let. Přesto to nemusí stačit na vysněné 15. místo. Záleží na výsledcích ukrajinských a norských celků.

Velký počet bodů uhrála Slavia i Plzeň v předkolech Evropské konferenční ligy a Ligy mistrů. V základních skupinách to bylo už slabší. Viktorka v elitní společnosti získala 0 bodů, Slavia vyhrála dva duely a stejný počet jejích zápasů skončil remízou. Slovácko se radovalo z vítězství ve skupině jednou. 

Aktuálně je Česko na 14. místě v pětiletém horizontu, kde v červených číslech svítí sezona 2019/20, kdy český fotbal uhrál jen 2,5 bodu. V posledních pěti letech získala nejvíce bodů Slavia (46,9 %). V závěsu je 20 % plzeňské Viktorie. I letos vládli sešívaní, ale jen o tři procenta před Západočechy. 

Český koeficient přeskočilo Švýcarsko, a to díky výsledkům Basileje. V závěsu za námi jsou Norsko a Ukrajina. Špatnou zprávou je, že Norové mají v osudí ještě Bodø/Glimt a Ukrajina dokonce Dnipro a Šachtar Doněck. 

Norové se před Česko dostanou pouze v případě, kdyby Bodø/Glimt uhrálo více bodů než je jedna remíza. U Ukrajiny je situace těžší, ta se nejspíše před Česko dostane. Nestalo by se jen tak, kdyby Dnipro a Šachtar neuhrály téměř nic. 

Související obsah

Na začátku příštího ročníku bude mít Česko startovní pozici na 17. místě, ale za dva roky se vymaže slabší ročník 2019/20, a to by mohlo dopomoci ke kýženému patnáctému místu. Letos se hraje o startovní pozici do budoucna, což je ročník 2024/25.

Patnácté místo je velmi žádané, jelikož zaručuje pět míst v pohárové Evropě, přičemž do bojů o Ligu mistrů by měly jít dva týmy.

Plzeň se s LM rozloučila prohrou se španělskou Barcelonou:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události