Fotbal

Maradonův doping chtěli utajit, já byl proti, řekl bývalý šéflékař FIFA

Do Víkendové Snídaně v neděli zavítal vzácný host – profesor a neurolog českého původu Jiří Dvořák, který téměř 25 let působil jako vedoucí lékař Mezinárodní federace fotbalových asociací (FIFA). Během své kariéry se zasloužil o několik zásadních změn a napomohl ke zdravějšímu fotbalu. Také sehrál zásadní roli při odhalení dopingu u Diega Maradony. "Řekl jsem jim, že pokud to teď zametou, tak se to vrátí s takovou silou, že je to rozdrtí. Nemohou nechat hrát někoho, kdo je nadopovaný," vzpomínal Dvořák na rok 1994.

U Diega Maradony byl doping nalezen těsně před mistrovstvím světa v roce 1994. "Jižní Amerika to chtěla dát pod pokličku a řešit to až po mistrovství světa. Tehdy se mě tehdejší sekretář zeptal, co navrhuji. Já byl tehdy nováček, ale nastudoval jsem to a řekl jsem, že pokud to teď zametou, tak se to vrátí s takovou silou, že je to rozdrtí. Nemohou nechat hrát někoho, kdo je nadopovaný, a musí udělat rozhodnutí hned, a to že nebude už příští hru hrát. Mistrovství šlo dál i bez Maradony. Zpětně bych řekl, že to byl první signifikantní krok v boji proti korupci v profesionálním fotbale," vzpomínal Dvořák a také přidal historku o tom, jaké to bylo se s argentinskou ikonou osobně setkat:

"Poprvé jsem se s ním setkal, když mu bylo řečeno, že musí jít. Pak jsem ho několik let neviděl a do Argentiny jsem moc rád nejezdil. Potom jsme se setkali v roce 2008 na olympijských hrách v Pekingu. Podali jsme si ruku a zasmáli jsme se tomu, že takový je život. I on retrospektivně pochopil, že doping nemá ve fotbale místo."

Ve studiu přišla řeč také na blížící se fotbalový šampionát v Kataru. Kvůli teplotním podmínkám v Perském zálivu se turnaj netradičně hraje v zimních měsících, ale i tak přetrvávají obavy z vysokých teplot. Dvořák se však domnívá, že za aktuálních podmínek je turnaj bezpečný. "Hráči jsou na to připravení, jsou aklimatizovaní. Průšvih by byl, kdyby se v Kataru hrálo v červenci a v srpnu. To by bylo nemožné, a to jsme tehdy doporučili, že to nejde, a proto se to i posunulo. Pokud se zvýší teplota, budou mít přestávky na napití a zchlazení," říká Dvořák. A kolik času je potřeba na dostatečné zchlazení organismu?

"Pět minut stačí. Člověk se napije, dá si studený ručník. My jsme na to před Pekingem, protože tam bylo neobyčejně horko, udělali hodně studií a na základě toho jsme stanovili tyhle přestávky," vysvětlil Dvořák.

Související obsah

​"Sport jako takový je super, člověk se musí hýbat," říká Dvořák. Své dlouholeté zkušenosti z praxe sepsal v knize "Zdraví nad zlato", která je jakýmsi návodem ke kvalitnímu a dlouhému životu. "Souhrn toho, jak by měl člověk žít. Vlastně je cílem umřít zdravě," parafrázoval Dvořák slova Mariana Jelínka.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události