MS ve fotbale 2022

Představení účastníků MS: Mladičké Španěly povede poslední z mistrů světa

Představení účastníků MS: Mladičké Španěly povede poslední z mistrů světa
Španělská fotbalová reprezentace | Zdroj: Profimedia

Mezi největší favority na fotbalovém mistrovství světa v Kataru budou patřit fotbalisté Španělska. Šampioni z roku 2010 patří mezi pravidelné účastníky a s mladým, ale velmi kvalitním kádrem budou hladoví po dalším úspěchu.

CESTA NA MS

Španělsko bylo velkým favoritem ve skupině se Švédskem, Kosovem, Řeckem a Gruzií a svou roli splnilo. Hned na úvod skupiny sice doma pouze remizovalo s Řeckem (1:1), ale poté zapsalo výhry s Gruzií (2:1) a Kosovem (3:1).

Následovala jediná prohra se Švédskem (1:2), ale zbytek skupiny zvládli Španělé bez ztráty bodu, a navíc bez obdrženého gólu. Favorité tak vyhráli svou skupinu s čtyřbodovým náskokem před druhým Švédskem a se skóre 15:5. Nejlepším španělským střelcem kvalifikace byl barcelonský Ferrán Torres se čtyřmi zásahy.

HISTORIE NA MS

Španělé patří k pravidelným účastníkům, na kontě mají už 15 účastí a ta letošní bude už dvanáctou v řadě. S úspěchy už je to poněkud horší. V roce 1950 Španělsko na turnaji v Brazílii skončilo čtvrté a před dvanácti lety v Jihoafrické republice vyhrálo díky jediné finálové trefě Andrése Iniesty v prodloužení proti Nizozemsku. Při zbylých účastech už ovšem tým z Pyrenejského poloostrova nedosáhl ani na semifinále.

V roce 1982 Španělsko hostilo mistrovství světa, ale domácím se na něm nepodařilo postoupit z druhé skupinové fáze do semifinále. Na posledním mistrovství Španělé vyhráli svou skupinu, ale poté prohráli v osmifinále s domácím Ruskem, když nezvládli penaltový rozstřel. 

Související obsah

​STATISTICKÉ OKÉNKO

Počet účastí na MS: 15
Nejlepší umístění na MS: 1. místo (2010)
Nejlepší střelec v historii: David Villa (59 gólů, 2005 – 2017)
Největší hvězda: Sergio Busquets

Sergio Busquets (34 let, 139 zápasů, 2 góly)

Ačkoliv Busquets není tím hráčem, kterého bychom vídali ve videích s nejlepšími akcemi, tak díky své tvrdé dřině v záloze si získal patřičné uznání. Rodák z katalánského Sabadellu bude v Kataru nejzkušenějším hráčem Španělska a logicky i kapitánem. Je také jediným z kádru, kdo byl v roce 2010 členem vítězného týmu na MS.

Busquets spojil celou svou dospělou kariéru s Barcelonou. V jejím áčku působí už od roku 2008 a na kontě má 696 odehraných zápasů, ve kterých dal 18 gólů a na 44 dalších přihrál. S katalánským velkoklubem vyhrál osmkrát španělskou ligu a sedmkrát pohár. Tři triumfy slavil také v Lize mistrů, Superpoháru UEFA i na mistrovství světa klubů.

​Kromě zmiňovaného titulu mistra světa Busquets získal i titul mistra Evropy v roce 2012. V počtu reprezentačních startů jsou na tom lépe pouze Iker Casillas (167) a Sergio Ramos (180). Právě Ramos ještě hraje za PSG, ale do výběru Luise Enriqueho se nevešel, a tak by bude v roli nejzkušenějšího hráče právě Busquets.

SOUPISKA PRO MS V KATARU

JAKÉ ŠANCE SE JIM DÁVAJÍ?

Španělsko se ve skupině utká s Německem, Japonskem a Kostarikou. Pokud půjde vše podle předpokladů, postoupí oba evropské týmy, které patří i mezi užší okruh favoritů celého šampionátu.

Na celkový triumf Španělska se dá vsadit s kurzem kolem 9. Postup ze skupiny by měl být téměř jistotou, když kurz na tuto možnost se pohybuje kolem hodnoty 1,07.

Související obsah

​V neprospěch Španělů může hrát jejich nízký věk, tudíž malé zkušenosti. Z 29 zveřejněných soupisek má pouze USA mladší tým s průměrným věkem 23,7. Španělsko má průměr 25,3 roku. Více než třicet let je pouze obráncům Albovi a Azpiliquetovi a také zmiňovanému kapitánovi Busquetsovi.

Hned sedm hráčů Španělska působí v Barceloně, která naposledy otočila utkání s Osasunou i v oslabení. O vyrovnání se postaral jeden z reprezentantů Pedri:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MS ve fotbale 2022

Důležité Události