MS ve fotbale 2022

Představení účastníků MS: Srbsko vzpomíná na jugoslávské úspěchy

Představení účastníků MS: Srbsko vzpomíná na jugoslávské úspěchy
Srbská fotbalová reprezentace | Zdroj: Profimedia

Dalším účastníkem skupiny G je Srbsko. To bude chtít navázat jako nástupnický stát na úspěchy bývalé Jugoslávie. Přestože i jako samostatný stát se Srbsko účastnilo světového šampionátu, nepodařilo se mu postoupit ze skupiny. Minulé mistrovství Srbové nedokázali projít přes Brazílii a Švýcarsko, se kterými se utkají i letos. Třetím soupeřem Srbů ve skupině bude Kamerun.

CESTA NA MS

Srbsko se dostalo na šampionát z prvního místa své kvalifikační skupiny. Srbové na své cestě ztratili jen čtyři body za remízy s Irskem a s Portugalskem. Ve skupině si srbští fotbalisté zahráli i s Lucemburskem a Ázerbájdžánem, s nimi si poradili v obou zápasech. 

Před posledním vzájemným utkáním měli Srbové stejně bodů jako Portugalci. V rozhodujícím zápase o postup na mistrovství Portugalci vedli už od 2. minuty, srbští fotbalisté se ale nevzdali, otočili zápas a po výhře 2:1 postoupili na světový šampionát.

HISTORIE NA MS

Srbsko vzniklo v roce 2006, ale jako nástupnickému státu se mu počítají i účasti na šampionátu bývalé Jugoslávie. První účast si Jugoslávie připsala už v roce 1930, ještě jako království. Tehdy Jugoslávci dokázali postoupit ze skupiny přes Brazílii a Bolívii. V semifinále vypadli s Uruguayí a vinou horšího skóre skončili na 4. místě za USA.

Po druhé světové válce si Jugoslávie připsala osm účastí na mistrovství světa. Nejlépe se Jugoslávcům povedl šampionát v roce 1962 v Chile, kde skončili také čtvrtí. Ze skupiny postoupili spolu se Sovětským svazem, ve čtvrtfinále porazili Západní Německo, ale v semifinále ukončilo jejich cestu turnajem Československo. V zápase o třetí místo pak Jugoslávie podlehla domácímu Chile.

Související obsah

​V roce 2006 se Srbové účastnili mistrovství ještě pod názvem Srbsko a Černá Hora, jeho reprezentanti prohráli všechny zápasy a skončili už ve skupině. Ze skupiny se Srbům nepodařilo postoupit ani na světových šampionátech v letech 2010 a 2018. Na posledním mistrovství Srbsko nestačilo na Brazílii a Švýcarsko. Letos budou mít Srbové šanci na reparát, protože do skupiny byli nalosováni opět s Brazilci a Švýcary.

​STATISTICKÉ OKÉNKO 

Počet účastí na MS: 12 (z toho 9 jako Jugoslávie)
Nejlepší umístění na MS: 4. místo (1930 a 1962)
Nejlepší střelec v historii: Aleksandar Mitrovič (50 gólů, 2013 – současnost)
Největší hvězda: Dušan Vlahovič

Dušan Vlahovič (22 let, 16 zápasů, 8 branek)

Dušan Vlahovič nepatří mezi nejzkušenější hráče srbského týmu, ale v současné době je asi jeho nejvýraznější postavou. Vlahovič začal hrát za A tým Partizanu Bělehrad už v 16 letech a stal se tak nejmladším hráčem, který kdy za Partizan hrál. Po svém debutu se stal i nejmladším střelcem v historii klubu a také nejmladším účastníkem bělehradského derby (proti Crvene Zvezdě) v historii. 

Dušan Vlahovič | Zdroj: Profimedia

​Už ve svých 18 letech přestoupil do italské Fiorentiny. Ve své první sezoně odehrál jen 10 zápasů, protože většinu zápasů odehrál za juniorský tým a vyhrál s ním domácí juniorský pohár, kde se stal i nejlepším střelcem. Od své druhé sezony už pravidelně nastupoval za první mužstvo a začal střílet i branky. V ročníku 2020/2021 vstřelil 21 gólu v 37 zápasech. Další podzim dal v 21 zápasech 17 gólů a vysloužil si přestup do Juventusu Turín, kde hraje dodnes. Celkem v sezoně 2021/22 dal 24 gólů a byl druhým nejlepším střelcem Serie A.

Za reprezentaci si připsal první start ve 20 letech a od té doby stihl nastoupit v 16 zápasech a v průměru každý druhý zápas vstřelí branku. 

Související obsah

​SOUPISKA PRO MS V KATARU

JAKÉ SE JIM DÁVAJÍ ŠANCE?

Na Srby se dá vsadit v kurzu 125:1, nepatří tedy mezi velké favority. Ve skupině by se měli porvat o druhé místo se Švýcarskem. Srbsko má však na soupisce plno známých hráčů, zejména z italské ligy. Také forma srbského týmu je dobrá. V kvalifikační skupině Srbové dokázali postoupit na úkor Portugalska a v posledních zápasech Ligy národů si poradili s Norskem i Švédskem.

První zápas Srbové odehrají 24. listopadu proti největšímu favoritovi turnaje Brazílii.​

​Juventus bez zraněného Vlahoviče porazil Inter Milán. K výhře mu však pomohl další srbský reprezentant Filip Kostič:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MS ve fotbale 2022

Důležité Události