Fotbal

MS v Kataru bude plné kuriozit: Třeba piva lze koupit jen 2 l na osobu

Fotbalové mistrovství světa startuje v Kataru už v neděli a bude v mnoha ohledech nejkurióznějším šampionátem v dějinách. Hlavně ale suverénně nejdražším. Protože jeho příprava vyšla v přepočtu na necelých 5 biliónů korun.

V České republice za 12 let nevznikne ani celá dálnice. V Kataru za tu dobu vyrostlo 7 stadionů, stovky hotelů a dokonce i nové letiště s metrem. Tamní šejkové se před světem vytahují, co to jde, a pro reklamu udělají cokoliv. Najali si i Davida Beckhama, kterému nasypali 4 miliardy korun, aby dějiště šampionátu vychválil na maximum.

Celá akce ale budí emoce mezi hudební smetánkou. Kvůli porušováním lidských práv odmítli na ceremoniálu vystupovat Dua Lipa, Robbie Williams, kapela Black Eyed Peas nebo Sir Rod Stewart – ten se do pořadatelů i přes štědrou nabídku veřejně opřel. "Nabídli mi za vystoupení přes milion dolarů, ale odmítl jsem. Nerespektují lidská práva a není správné podporovat zemi s takovými postoji," informoval britský umělec. 

Související obsah

​Premiérově hostí šampionát arabská země a poprvé se slet top hvězd koná na konci roku. To kvůli teplotám, protože v červnu Katar spalují pětačtyřicítky, zatímco listopad nabízí příjemnějších pětadvacet stupňů. I tak ale v zemi, kde je voda skoro cennější než peníze, fotbalové trávníky každý den zkrápí až 10 tisíc litrů vody. "Vypadá zatím dost kvalitně, jsem z toho nadšený," těší se Neymar z Brazílie. 

Méně nadšení už jsou fanoušci, kterých má dorazit až 1,5 milionu. Podmínky v muslimské zemi je totiž omezí v pití alkoholu, které bude povoleno jen ve fanzónách a nejdříve od 19 hodin. Navíc bude k mání pouze pivo, a to jedné značky. Každý bude mít právo koupit maximálně 4 půllitrové kelímky a za jeden zaplatí v přepočtu 350 korun.

Každopádné start fotbalového šampionátu v Kataru se blíží a fanoušci začínají řešit, kdo by celou akci mohl vyhrát. Podle sázkových kanceláří je největším favoritem Brazílie či Francie. Historie ale ukazuje, že obhájcům štěstí moc nepřeje. Od rekordního pátého brazilského zlata v roce 2002 se postupně mistry světa stali Italové, Španělé, Němci a Francouzi. Ti chtějí v Kataru zlomit "kletbu" obhájců. Na posledních třech turnajích totiž vítěz pokaždé končil už ve skupině. Fotbalové mistrovství světa startuje už tuto neděli slavnostním zahájením. Vy můžete vše sledovat na Nově od 15:30. 

Související obsah

​A ještě jedna zajímavost na závěr. Bude to vůbec první šampionát, který neuvidí zesnulá královna Alžběta II, která v roce 1966 na domácím šampionátu v předávala Angličanům trofej pro vítěze. 

Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události