Představení účastníků MS: Jižní Koreji se uzdravil Son. Pomůže k postupu?

Reprezentace Jižní Koreje | Zdroj: Profimedia

Fotbalisté Jižní Koreje můžou v Kataru jedině překvapit. Na poslední chvíli se jim sice stihla uzdravit největší hvězda Heung-Min Son, ale v základní skupině H je nečeká vůbec nic snadného, jelikož se postupně utkají s Portugalskem, Uruguayí a Ghanou.

CESTA NA MS

Jižní Korea se na mistrovství světa probila přes asijskou kvalifikaci. Vstoupila do ní ve druhé fázi, kde se v základní skupině utkala s Libanonem, Turkmenistánem a Srí Lankou. Ještě k nim byla nalosována i Severní Korea, ale ta se kvalifikace nakonec neúčastnila. Jižní Korea celou skupinu s přehledem vyhrála, když ztratila body pouze za bezgólovou remízu v Libanonu.

Ve třetí fázi kvalifikace už měli Jihokorejci těžší soupeře v podobě Íránu, Spojených arabských emirátů, Iráku, Sýrie a Libanonu. I tak ale neměli s postupem na šampionát problém, když obsadili druhé místo s jedenáctibodovým náskokem na třetí Spojené arabské emiráty.

HISTORIE NA MS

Jižní Korea se na mistrovství světa probojovala pojedenácté v historii. Nejvíce se jim dařilo na domácím turnaji, který hostili společně s Japonskem v roce 2002. Je nutné však zmínit, že tehdy jim pomohly sporné verdikty rozhodčích a štěstí ve vyřazovací části. Ale pěkně popořádku. V základní skupině se Jihokorejci utkali se Spojenými státy, Portugalci a Polskem. Do osmifinále postoupili z prvního místa, když ztratili pouze dva body za remízu se Spojenými státy.

V osmifinále ale nečekalo Jižní Koreu vůbec nic lehkého. Čelila Itálii, která o dva roky dříve brala stříbrnou medaili na mistrovství Evropy v Belgii a Nizozemsku. Reprezentace z Apeninského poloostrova vedla od 18. minuty zásluhou Vieriho. Druhý gól ale přidat nedokázala, a tak přišel trest. Dvě minuty před koncem základní hrací doby srovnal Seol Ki-Hyeon a zápas zamířil do prodloužení. V něm ještě platilo pravidlo zlatého gólu, čehož Jihokorejci využili ve 117. minutě, když rozhodl Ahn Jung Hwan. I do čtvrtfinále vstupovali Asiaté v roli outsidera. Utkání se Španělskem ale gól nenabídlo ani po 120 minutách, a tak o vítězích rozhodovaly pokutové kopy. Jihokorejci v nich byli bezchybní, když všech pět hráčů proměnilo, zatímco Joaquín selhal.

V semifinále a utkání o třetí místo ale Jihokorejce štěstí opustilo. Nejdříve podlehli Německu 0:1 a v duelu o bronz nestačili na Turecko, které je porazilo 3:2 i zásluhou dvou gólů Ilhana. Při dalších účastech dokázala Jižní Korea postoupit ze základní skupiny pouze jednou, a to v roce 2010, kdy vypadla v osmifinále.

STATISTICKÉ OKÉNKO

Počet účastí na MS: 10
Nejlepší umístění na MS: 4. místo (2002)
Nejlepší střelec v historii: Cha Bum-kun (58 gólů, 1972–1986)
Největší hvězda: Heung-Min Son

Heung-Min Son (30 let, 104 zápasů, 35 gólů)

Když Heung-Min Son střídal ve 28. minutě utkání Ligy mistrů proti Marseille kvůli zlomenině v oblasti levého oka, celá země přestala dýchat. Hrozilo totiž vážné riziko, že jednoznačně největší hvězda týmu se nebude moci účastnit světového šampionátu. Útočník Tottenhamu zamířil okamžitě na operaci a naštěstí jej doktoři stihli dát do pořádku včas. Do prvního zápasu proti Uruguayi už bude moci nastoupit s ochrannou maskou.

Svoji kariéru má Son nejvíce provázanou s Tottenhamem Hotspur, kde nyní hraje už osmou sezonu. Týmové trofeje se zde ale nedočkal. Nejblíže tomu byl v sezoně v sezoně 2018/2019, ale londýnský tým ve finále Ligy mistrů prohrál s Liverpoolem. Jedinou týmovou trofej získal v dresu Jižní Koreji na Asijských hrách v kategorii do 23 let. V Tottenhamu odehrál celkem 344 zápasů, ve kterých vstřelil 136 gólů. V loňské sezoně se dokonce stal nejlepším střelcem Premier League.

Heung-Min Son | Zdroj: Profimedia

SOUPISKA PRO MS V KATARU

​JAKÉ ŠANCE SE JIM DÁVAJÍ?

Jižní Korea do turnaje vstupuje v roli outsidera. Nepředpokládá se ani její postup ze základní skupiny, kde by měly jít dál reprezentace Portugalska a Uruguaye. Pokud byste ale Jižní Koreji věřili, můžete si na její cestu do osmifinále vsadit v kurzu 3,7:1. Na zisk zlatých medailí je vypsán astronomický kurz 325.

MS ve fotbale on-line

Fotbalové mistrovství světa se letos koná v Kataru od 20. listopadu do 18. prosince. Na našem webu vám nabídneme veškeré aktuality, program turnaje i výsledky