MS ve fotbale 2022

Všechno je jinak. Evropa se zalekla hrozeb FIFA. Duhové pásky nebudou

Všechno je jinak. Evropa se zalekla hrozeb FIFA. Duhové pásky nebudou
Harry Kane s duhovou páskou | Zdroj: Profimedia.cz

Hrozby od FIFA zabraly. Vrcholný orgán světového fotbalu hodlal trestat kapitány týmů na MS ve fotbale za to, že obléknou duhové pásky, kterými podpoří LGBTQI+ komunitu. Proti jeho rozhodnutí se hodlala postavit Anglie v čele s kapitánem Harrym Kanem, který se pásky nechtěl vzdát. Sedm evropských zemí ale nakonec po dlouhých jednáních oznámilo, že duhové pásky nechají v kabině.

Ten problém se řešil několik dní. Devět reprezentačních kapitánů chtělo na MS nastupovat s duhovými páskami na podporu LGBTQI+ komunity. Protože se ale hraje v Kataru, jehož zákony jsou proti těmto menšinám, rozhodla FIFA, že pásky zakáže. 

Její zástupci pohrozili, že pokud hráči zákaz nedodrží, dostanou pokaždé žlutou kartu. A to kvůli porušení regulí, jež jasně popisují, co může být součástí zápasového oblečení hráčů a co ne. 

S Mezinárodní federací fotbalových asociací začalo ihned jednat několik evropských zemí včetně Anglie, jejíž kapitán Harry Kane se nehodlal pásky vzdát. Jelikož by mu ale hrozilo, že přijde o důležitý zápas skupiny, snažila se anglická Fotbalová asociace s FIFA dohodnout. To se nakonec nepovedlo. 

"FIFA dala velmi jasně najevo, že uvalí sportovní sankce, pokud naši kapitáni budou nosit pásky na hřišti," uvedli podle Sky News zástupci svazů Anglie, Walesu, Belgie, Dánska, Německa, Nizozemska a Švýcarska ve společném prohlášení. 

Související obsah

"Jako národní federace nemůžeme dostat naše hráče do pozice, kde by mohli čelit sportovním sankcím včetně stopek, a proto jsme požádali kapitány, aby se nepokoušeli pásky na MS nosit," dodali představitelé sedmi evropských států s tím, že pokud by týmy obdržely finanční pokuty, byly by pásky akceptovatelné. V případě, že rozhodnutí ohrožuje samotné hráče, už ale nechtějí takové riziko podstoupit. 

Zároveň promluvili o zklamání, které kvůli rozhodnutí FIFA cítí. "Jsme velmi frustrovaní rozhodnutím FIFA, které je podle nás bezprecedentní – v září jsme FIFA informovali o našem přání nosit pásku One Love, abychom aktivně podporovali začlenění do fotbalu, a nedostali jsme žádnou odpověď," uzavřeli. Duhové pásky tak nebudou v Kataru k vidění na žádné kapitánské paži. 

Světový šampionát v Kataru odstartoval velkolepý ohňostroj:

TN.cz

MS ve fotbale on-line

Fotbalové mistrovství světa se letos koná v Kataru od 20. listopadu do 18. prosince. Na našem webu vám nabídneme veškeré aktuality, program turnaje i výsledky

Speciál ms ve fotbale 2022
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události