MS ve fotbale 2022

Připravil VAR Argentinu o body? Podle záběrů měl Martínezův gól platit

Lautaro Martínez | Zdroj: Profimedia

V úterý došlo na světovém šampionátu k zatím největšímu překvapení. Fotbalisté Saúdské Arábie porazili jednoho z největších favoritů, tedy Argentinu, 2:1. Jenže zápas možná mohl dopadnout úplně jinak. Za stavu 1:0 pro jihoamerický celek skóroval Martínez, ale gól kvůli ofsajdu neplatil. Pozdější záběry ale ukázaly, že branka zřejmě platit měla a o postavení mimo hru nešlo.

Argentinci si šli od začátku zápasu za vítězstvím. Už v desáté minutě proměnil pokutový kop Lionel Messi a nic nenasvědčovalo tomu, že by jedni z největších favoritů na titul měli se Saúdskou Arábií zaváhat. Ve 29. minutě zvýšil na 2:0 Lautaro Martínez, ale po zásahu VAR nebyl gól uznán kvůli ofsajdu.

V porovnání s jedním ze stoperů byl útočník Argentiny v ofsajdu, ale pozdější záběry odhalily, že VAR zřejmě zapomněl na levého beka Jásira Šahraního, který stál až za zmíněným stoperem. Právě vůči krajnímu obránci s číslem 13 už Martínez v ofsajdu nebyl. Pozice jeho ramena byla ještě před špičkou kopačky reprezentanta Saúdské Arábie.

​Když se záběry objevily na sociálních sítích, fanoušci Argentiny ihned dali najevo svou nespokojenost. "Je to strašná chyba," píše jeden z nich. "FIFA udělala neuvěřitelnou chybu. Martínez v ofsajdu prostě nebyl," sdělil další. "Místo toho, aby použili celou ofsajdovou linii, použili jen hráče, který byl Lautarovi nejblíže. Pro mistrovství světa zavedla FIFA nová pravidla a VAR se jen zhoršil," říká jeden z příznivců Argentiny.

Pokud by gól platil, výběr Lionela Scaloniho by vedl 2:0. Těžko říct, zda by zápas dovedl do vítězného konce, ale Argentinu toto posouzení zřejmě zlomilo. Saúdská Arábie se díky dvěma gólům ve druhém poločase raduje z jednoho z nejpřekvapivějších výsledků v historii světových šampionátů. Jedny z aspirantů na titul porazila 2:1.

​Podívejte se na sestřih zápasu mezi Argentinou a Saúdskou Arábií:

MS ve fotbale on-line

Fotbalové mistrovství světa se letos koná v Kataru od 20. listopadu do 18. prosince. Na našem webu vám nabídneme veškeré aktuality, program turnaje i výsledky