MS ve fotbale 2022

Němci proti historii. Večer jdou proti Španělům, na které dlouhodobě neumí

Němci proti historii. Večer jdou proti Španělům, na které dlouhodobě neumí
Španěl Pique v souboji s Němcem Klosem na MS 2010 | Zdroj: Profimedia

V neděli večer dojde k nejočekávanějšímu střetu základních skupin. Španělsko versus Německo. Díky vývoji prvního kola to bude souboj skutečně třaskavý. Pokud Němci prohrají, ještě více si zkomplikují postup do vyřazovací fáze. Pojďme se podívat do nedávné minulosti, kdy se oba evropští giganti utkali na mistrovství světa naposledy.

Bylo to v roce 2010 a obě země byly zřejmě nejsilnější na turnaji. Španělský styl hry zvaný tiki-taka byl na vrcholu. Proti němu německá preciznost a disciplinovanost, do které se vměstnaly i technické prvky. Španělé dokázali třikrát v řadě ovládnout velký turnaj a Němci byli jejich hlavní vyzyvatelé.

Musíme začít tento příběh v roce 2008 na mistrovsví Evropy v Rakousku a Švýcarsku. Němci dorazili s novým trenérem Joachimem Löwem, kterému dělal asistenta jistý Hans Flick. Podle kurzů byli hlavním favoritem na titul a skutečně se jim i díky partě veteránů okolo Ballacka, Lehmanna či Kloseho povedlo dostat do vídeňského finále. Soupeř byl na první pohled překvapivý – Španělsko. Země skvělých klubů se totiž nedokázala nikdy výrazněji prosadit na velkém turnaji. Ze skupiny španělských, katalánských či baskických hráčů nikdy nebyla pořádná parta. Jenže ono léto 2008 měli skutečně výjimečný tým. Posuďte sami – Casillas, Puyol, Ramos, Xavi, Iniesta, Fábregas, Villa či Torres. Šéfem lavičky byl 69letý "děda" Luis Aragonés. A ten z party silných individualit udělal tým. Ve finále stačila na výhru jediná trefa Fernanda Torrese. Španělé se stali mistry Evropy po 44 letech.

O dva roky později přijelo Španělsko už na zmíněný mundial do Jihoafrické republiky v roli favorita. Tým byl o dva roky vyzrálejší, a navíc nastal ve hře jistý "upgrade", v Barceloně totiž už šéfoval Pep Guardiola a jeho styl hry aplikovala i reprezentace. Ještě aby ne, když většina hráčů v sestavě byla stejně z katalánské metropole. Jen trenér už byl jiný, a to Vicente Del Bosque. I přes nepřesvědčivý začátek se Španělé dostali do semifinále, když v pěti zápasech vstřelili pouze šest gólů. To Němci přivezli mladý tým, ve kterém zažili premiéru na mistrovství světa hráči jako Neuer, Boateng, Kroos, Özil či Müller. A v osmifinále si poradili s Anglií 4:1 a ve čtvrtfinále s Argentinou 4:0. V semifinále tak měla přijít vendeta za dva roky starou prohru ve finále Eura. A Němci byli favorité. Jenže na španělskou tiki-taku nestačili. Španělé byli lepší a k výhře jim stačila opět výhra 1:0, kterou vystřelil po rohovém kopu stoper Carles Puyol. Španělé posléze vyhráli i finále proti Nizozemsku a získali první titul mistrů světa.

Související obsah

​Na Euru v roce 2012 se Španělé opět dostali do finále a soupeř jim měl vzejít z dvojice Německo–Itálie. Neuer a spol. věřili, že do třetice to vyjde. Jenže tentokrát na souboj se Španělskem nedošlo, protože "Squadra Azzurra" zvítězila 2:1. Španělé finále zvládli a vyhráli třetí velký turnaj v řadě. Pro Němce se tak jedná o historického strašáka, od té doby se na velkém turnaji neutkali.

Uteklo deset let a spoustu věcí je jinak. Německý tým například vede jako hlavní trenér Hans Flick a ten se bude snažit odvrátit historickou potupu. Pokud večer prohraje, přiblíží se dalšímu fiasku v podobě vypadnutí v základní skupině. Podruhé v řadě, na což nejsou čeští sousedé zvyklí. Španělům naopak roste opět velká generace, která v prvním utkání znectila 7:0 Kostaričany. A nyní mají proti sobě soupeře, na kterého zkrátka z minulosti umí.

Španělé do letošního šampionátu vstoupili senzační demolicí Kostariky 7:0:

TN.cz Petr Prokeš
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MS ve fotbale 2022

Důležité Události