MS ve fotbale 2022

Fanoušek vběhl na hřiště s duhovou vlajkou. Podpořil i íránské ženy a Ukrajinu

Fanoušek vběhl na hřiště s duhovou vlajkou. Podpořil i íránské ženy a Ukrajinu
První fanoušek, který v Kataru vběhl na hřiště během zápasu | Zdroj: Profimedia.cz

Na světovém šampionátu v Kataru se to stalo poprvé. Během zápasu Portugalska s Uruguayí vběhl na trávník fanoušek a mával duhovou vlajkou, kterou chtěl podpořit LGBTQ+ komunitu. Na sobě měl navíc tričko se slogany, jimiž vyjádřil solidaritu Ukrajině a íránským ženám. I když došlo k jeho chycení a zatčení, nakonec byl bez trestu propuštěn.

Zkraje druhého poločasu zápasu mezi Portugalskem a Uruguayí došlo k hodně specifické situaci. Poprvé na šampionátu se totiž stalo, že na hřiště vběhl fanoušek. 

Ten měl na sobě tričko vyjadřující respekt íránským ženám i Ukrajině. Na přední straně totiž svítil nápis "Zachraňte Ukrajinu" a na zadní "Respekt pro íránské ženy".  Muž navíc mával vlajkou v duhových barvách, jíž chtěl podpořit LGBTQ+ komunitu. Na šampionátu, který je i kvůli politice plný kontroverzí, si tak dovolil hodně.

Globální televizní kanál FIFA se záběrům s vetřelcem vyhýbal, přesto byl neukázněný fanoušek vidět. Pořadatelé ho nakonec chytili, identifikovali jako Itala Maria Ferriho a zatkli.

Související obsah

​Svět oběhlo i video, na kterém je sudí Alírezá Faghání ve chvíli, kdy zvedá duhovou vlajku z trávníku. Podle zpráv věhlasného novináře Fabrizia Romana byl fotbalový příznivec ale i přes politickou propagandu svých názorů, jež by se nemusely setkat s pochopením, propuštěn bez jakýchkoliv následků. 

V zápase, ve kterém fanoušek vběhl na hřiště, vyhrálo Portugalsko nad Uruguayí 2:0:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MS ve fotbale 2022

Důležité Události