MS ve fotbale 2022

Rozzuřený Cavani neunesl vyřazení z MS. Zlost si vybil na obrazovce VAR

Fotbalisté Uruguaye končí na mistrovství světa v Kataru už v základní skupině. Nepomohla jim ani závěrečná výhra 2:0 nad Ghanou, jelikož je Jižní Korea v boji o druhé místo předčila v počtu vstřelených branek. Ve druhém poločase ale došlo ke dvěma sporným momentům, kdy se Jihoameričané dožadovali penalty. Ani jednou jim však nebylo vyhověno. Edinson Cavani po utkání naštvaně shodil na zem stoleček s obrazovkou, na které rozhodčí zkoumá nejasné situace.

Uruguay byla společně s Portugalskem jasným favoritem na postup ze skupiny H. Realita ale byla úplně jiná. Po úvodní bezbrankové remíze s Jižní Koreou přišla porážka od Portugalska a závěrečná výhra nad Ghanou nebyla nic platná, jelikož Jižní Korea překvapivě vyhrála nad Portugalskem, a tak o postupujícím rozhodoval větší počet vstřelených branek, v čemž byla lepší reprezentace z Asie.

Jihoameričané přitom měli utkání s Ghanou rozehrané skvěle. Už ve 32. minutě vedli 2:0, ale poté trochu zvolnili a další branky nepřicházely. V 59. minutě ale přišel první sporný moment utkání, kdy Darwin Núňez upadl po souboji s Amarteym a bleděmodří se dožadovali penalty. Celou situaci zkoumal také rozhodčí na videu, ale nakonec se pokutový kop nepískal.

​V té době to ještě nemuselo Uruguayi tolik vadit, protože Jižní Korea hrála s Portugalskem 1:1 a za tohoto stavu postupovali Jihoameričané. Jiná situace nastala ve třetí minutě nastavení druhého poločasu. Uruguay v tu chvíli potřebovala dát nutně gól, za kterým se hnala s vypětím všech sil. Edinson Cavani se prodíral do zakončení, ale po souboji s Aliduem Seiduem upadl, načež dal rozhodčí Siebert jasně najevo, že se penalta pískat nebude. Situaci nekontroloval ani na videu. O tom, že by se měl kopat pokutový kop, zuřivě z lavičky gestikuloval i Luis Suárez.

Vytoužené třetí branky se Uruguayci nedočkali, a tak z nich byla po utkání cítit kombinace velkého smutku a frustrace, kterou naplno vyjádřil Cavani, jenž po odchodu ze hřiště shodil na zem stolek s obrazovkou pro rozhodčího. Trenér Uruguaye po utkání také cítil hořkost kvůli penaltě, kterou rozhodčí nesprávně nařídil v utkání s Portugalskem. "Vypadli jsme kvůli penaltě pro Portugalsko, jinak bychom měli lepší skóre. I FIFA po utkání přiznala, že to neměla být penalta," vztekal se Diego Alonso na tiskové konferenci. "Svým hráčům nemám co vytknout, vydali ze sebe to nejlepší. Každý vidí, co se stalo v minulém zápase," dodal.