MS ve fotbale 2022

Penalta proti Uruguayi? Chyba! Pravidla hovoří jasně, souhlasí i experti

Penalta Portugalska proti Uruguayi vyvolala vlnu emocí. Bruno Fernandes z ní zvýšil na 2:0 a v podstatě tak rozhodl o výhře svého týmu. Íránský rozhodčí Alírezá Faghání ale pokutový kop nařídit neměl. Jednalo se o naprosto ukázkovou situaci, kdy k porušení pravidel nedochází.

Běžela 89. minuta utkání, Portugalsko vedlo 1:0. Bruno Fernandes si píchl míč mezi nohama skluzujícího obránce Josého Giméneze, který se jej v pádu dotkl rukou. Rozhodčí nejdříve penaltu nenařídil, ale po intervenci kolegy od videa se vydal k obrazovce celou situaci přezkoumat. "Podle semináře, který jsme měli před mistrovstvím světa, by toto penalta být neměla. Nikdo nepochybuje o tom, že se míč ruky dotkl, ale záleží na citu rozhodčího, jestli je to přirozený pohyb, nebo není," řekl ještě během přenosu komentátor Nova Action Michal Jinoch. 

K překvapení všech rozhodčí penaltu nařídil. "Zase se dostáváme k diskuzi, jak jsou pravidla na hraní rukou nejednotná. Určitě bychom našli v posledních týdnech stejnou ruku, která odpískána nebyla," řekl komentátor.

Související obsah

​Podle výkladu pravidel, která jsou platná od 1. července 2022, by totiž za hru rukou neměl rozhodčí považovat následující situace. "Hráč upadne na míč a přitom se nechtěně dotkne míče rukou." "Hráč padá na zem nebo vstává ze země, přičemž ruku použije jako podporu těla." A to byl přesně tento příklad. 

Že by se penalta pískat neměla, se shodli i experti ve studiu Nova Action. "Jednoznačně přirozená poloha. Padáte, máte ruku na zemi. My všichni známe výklady pravidel, chodíme na přeškolení. Jak se u nás kritizují hrubky, tak na mistrovství musíme taky, protože to bylo špatně posouzené," řekl Horst Siegl. "Slyšel jsem tu přednášku třikrát a klidně si ji poslechnu znova. Za nás to penalta není, je to přirozený pohyb," souhlasil Roman Bednář.

Ke sporné situaci došlo i během samotného zahrání pokutového kopu. V momentě, kdy Bruno Fernandes vystřelil, byli ve vápně hned tři jeho spoluhráči a v takový moment by se v případě proměnění měla penalta opakovat. "Balón ještě nebude v síti a ti hráči jsou u něj. Podle pravidel by se měla opakovat penalta. Šikanujeme gólmany, aby stáli na čáře, a tady frajeři jsou dva nebo tři vedle Bruna," nechápal Bednář. 

Související obsah

​Portugalsko nakonec vyhrálo 2:0, čímž si zajistilo postup do osmifinále mistrovství světa. O druhé místo si to v závěrečném kole rozdají Ghana, Jižní Korea a Uruguay. Tým z Afriky má ale vše pouze ve svých rukou, jelikož má před svými pronásledovateli dvoubodový náskok. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MS ve fotbale 2022

Důležité Události