Fotbal

Messi vs. Maradona. V čem se liší a kdo znamená pro Argentince víc?

Messi vs. Maradona. V čem se liší a kdo znamená pro Argentince víc?
Messi s Maradonou | Zdroj: Profimedia

Dominantním tématem na MS v Kataru je pro Argentince srovnávání Lionela Messiho a Diega Maradony. Oba dali nespočet důležitých gólů a vyhráli spoustu trofejí. Messimu však jedna trofej stále chybí, ta pro mistra světa. To Maradona dokázal Argentinu dovést k titulu mistrů světa v roce 1986.

Oba hráči jsou národními klenoty a Messi zdědil po Maradonovi herní genialitu i dres s číslem 10. Mimo hřiště by se však tito dva od sebe nemohli lišit víc. Maradona byl vznětlivý bouřlivák a potížista, Messi je spíše nesmělý rodinný typ.

"Lio je Argentinec, jakým bychom všichni chtěli být – respektovaný, má dobrou image, všude s rodinou a s otevřenými dveřmi po celém světě," řekl pro agenturu Reuters Marcelo Sottile, autor knihy Messi, El Distinto (Messi, ten jiný). "Naopak Diego je tak trochu Argentinec, jakým jsme ve skutečnosti – bojovník, který se bouří proti moci, šoumen."

Související obsah

​Maradonu, který umřel před dvěma lety, fanoušci stále milují kvůli jeho fotbalové genialitě a proto, že dokázal Argentině vyhrát mistrovství světa. Dokázali mu tedy odpustit jeho skandály s drogami a další výstřelky.

Sottile si myslí, že pro jeho generaci bude vždycky lepší Maradona, protože byl jejich idolem a doslova se nazývají "citovým otrokem Maradony".

Messi sice dotáhl Argentince k vítězství na Copa America, když Argentina ve finále přehrála Brazílii na jejich domácí půdě. Lionel Messi však nedokázal s Argentinou ovládnout mistrovství světa, což je pro většinu Argentinců ta nejdůležitější věc.

Související obsah

​Mladší generace už to má trochu jinak. Pro ně je Messi nejlepší hráč, protože k němu mají větší vztah. "Nikdy neřeknou: 'Hraješ dobře za Barcelonu, ale ne za Argentinu'." popisuje rozdíl mezi generačním pohledem na Messiho Sottile. 

Ať už preferují Maradonu, nebo Messiho, určitě si všichni Argentinci přejí, aby jejich reprezentační výběr na MS konečně vyhrál. Fanoušci Argentiny jsou tradičně velmi nároční a nic jiného než vítězství je nezajímá, a pokud se jim to nepovede, Messimu bude už navždy chybět ta nejcennější fotbalová trofej.

Podívejte se na sestřih skupinového utkání MS v Kataru mezi Argentinou a Polskem:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události