Další sporty

Nový Zéland se otevře transgender sportovcům. Budou závodit bez omezení

Nový Zéland se otevře transgender sportovcům. Budou závodit bez omezení
Novozélandská transgender vzpěračka Laurel Hubbardová | Zdroj: Profimedia

Transgender sportovci na Novém Zélandu budou moci být zařazeni do amatérských zápasů a závodů podle toho, s jakým pohlavím se identifikují. Jednotlivým asociacím a svazům nebudou muset svou identitu dokazovat ani jinak zdůvodňovat.

Veškerá tato práva se nevztahují na vrcholový sport, ale pouze na amatérský. U profesionálních sportovců to bude tak, že o účasti transgender závodníků a závodnic bude rozhodovat daná sportovní asociace.

"Inkluzivní zásady pro transgender osoby umožňují, aby se účastnily sportu podle pohlaví, které si sportovci sami určili, a ne podle pohlaví, které jim bylo přiděleno při narození," uvedla organizace Sport Nový Zéland (SNZ). "Nepožadujeme, aby lidé dokazovali nebo jinak zdůvodňovali své pohlaví a genderovou identitu," píše se dále.

Účast transgender sportovců je hodně kontroverzní na amatérské i elitní úrovni a některé ženské týmy tvrdí, že by transgender sportovci měli být vykázáni ze ženských kategorií, aby byla soutěž vždy spravedlivá. Naopak zastánci transgender sportovců říkají, že nebyly provedeny dostatečné výzkumy, které by prokázaly, že právě tito sportovci mají oproti ženám výhodu.

Související obsah

​Nové zásady uvádějí, že šatny a koupaliště musí zajistit soukromí, aby je všichni lidé mohli používat bezpečně a pohodlně. To by mohlo znamenat například odstranění pisoárů, aby byly koupelny genderově neutrální. V zásadách se mluví také o dresech a o tom, zda je nutné, aby byly specifické pro jednotlivá pohlaví. Nyní tak možná dojde k přepracování, aby dresy vyhovovaly různým tvarům a typům postav.

Na loňských olympijských hrách v Tokiu startovala novozélandská vzpěračka Laurel Hubbardová, a stala se tak vůbec první transgender sportovkyní, která se takto vrcholné soutěže zúčastnila.

Transgender sportovci jsou také v plavání:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události