Další sporty

Další skvělý úspěch Adama Ondry. Jako první volně přelezl Macochu

Další skvělý úspěch Adama Ondry. Jako první volně přelezl Macochu
Lezec Adam Ondra na Macoše | Zdroj: Adam Ondra, Autor: Petr Chodura

Českému lezci Adamu Ondrovi se povedl další unikátní počin. Jako vůbec prvnímu se mu povedlo přelézt Macochu v Moravském krasu volným způsobem. Na výkonu je zajímavé, že se na tomto místě dá lézt pouze pět dní v roce.

"Macocha je se svými 138 metry hloubky ohromná výzva. Ze dna klenbou jeskyně ještě nebyla nikdy volně přelezena. Teprve v roce 2015 se o volný přelez pokoušel Dušan Janák a Jan Straka. Podařilo se jim to stylem AF, což znamená, že udělali všechny kroky, ale přelezli to volně jenom mezi jednotlivými jištěními. Nepřelezli to v kuse," prozradil nejlepší český lezec Adam Ondra, který nedávno zdolal také cestu Zvěřinec.

"Já si vybral cestu Příklepový strop, která tam je od roku 1986. Můj cíl bylo přelézt to onside, tedy bez čištění a informací. Chtěl jsem všechny délky přelézt na první pokus, což se mi těsně nepodařilo," mrzí trochu Ondru, který na letošním mistrovství Evropy ve sportovním lezení v Mnichově posbíral kompletní sbírku medailí.

Související obsah

​"Na první a druhou délku jsem potřeboval dva pokusy. I tak se pro mě jedná o hodně hodnotný výkon. Stěna má asi 120 metrů převýšení a převislost 70 metrů, což v českém měřítku nemá obdoby. První dvě délky jsou ohodnoceny klasifikací 8B+, což nemusí znít nijak extra, ale v těchto podmínkách, kdy se tu dá lézt jen pár dní v roce, když teplota klesne pod bod mrazu, tak už to svou váhu má," dodal na závěr Ondra.

Poslechněte si, jak Adam Ondra hodnotil svou cestu:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události