Další sporty

Rusko konečně propustilo basketbalistku Grinerovou. Je v bezpečí, říká Biden

Americká basketbalistka Brittney Grinerová byla po skoro deseti měsících propuštěna z ruského vězení. V něm byla kvůli tomu, že v jejích zavazadlech byly nalezeny náplně do elektronické cigarety, jež obsahovaly konopný olej, který je v Rusku zakázán. Ve čtvrtek ji propustili a vyměnili za mezinárodního obchodníka se zbraněmi Viktora Bouta. Že letí do USA, potvrdil ve svém projevu i prezident Joe Biden.

Brittney Grinerová byla za nedovolené držení drog zatčena 17. února. Na začátku srpna byla odsouzena k devíti rokům v trestanecké kolonii na základě obvinění z pašování drog. Americká strana se poté snažila dělat vše, aby svoji krajanku osvobodila a dostala zpět do vlasti. To se po skoro deseti měsících povedlo. 

Grinerová byla z Ruska propuštěna díky výměně za Viktora Bouta. Podle CBS News bylo o této dohodě definitivně rozhodnuto minulý čtvrtek, informace však vyšla najevo až nyní. Americký prezident se s Grinerovou spojil telefonicky. U telefonátu byla i Cherelle Grinerová, viceprezidentka Kamala Harrisová a ministr zahraničí Antony Blinken. Aby mohlo dojít k transferu zpět do vlasti, musela basketbalistka podstoupit lékařské vyšetření. 

Související obsah

​Že je vše na dobré cestě, potvrdil na sociálních sítích i sám americký prezident. "Před chvílí jsem mluvil s Brittney Grinerovou. Je v bezpečí, je v letadle, je na cestě domů," napsal na twitteru. To samé následně i řekl v projevu.

Výměna vězňů se nakonec netýkala amerického mariňáka Paula Whelana, který je v Rusku ve vazbě už skoro čtyři roky. Byl odsouzen na základě obvinění ze špionáže, které USA označily za lživé. "Na Paula Whelana jsme nezapomněli. Nikdy se nevzdáme," řekl Biden ve čtvrtek. 

Kdo je obchodník se zbraněmi Viktor Bout? Podívejte se na reportáž:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události