MS ve fotbale 2022

Argentina po penaltách postupuje přes Nizozemsko. Messi skóroval i asistoval

Také druhé čtvrtfinále letošního fotbalového mistrovství světa nabídlo pořádné drama. Argentina měla dlouho zápas pod kontrolou a před koncem vedla 2:0 díky gólu a asistenci Lionela Messiho. Jenže střídající Nizozemec Weghorst srovnal dvěma góly. Prodloužení gól nenabídlo, takže rozhodly znovu penalty. V nich se opět trefil i Messi a díky dvěma chyceným penaltám brankáře Martíneze do semifinále postupuje Argentina.

První poločas mnoho vzruchu nenabídl, Nizozemci nevyslali ani jednu střelu mezi tři tyče, a tak se o jediný gól postarala Argentina. Lionel Messi skvěle vyslal míč za obranu na Molinu, a ten překonal brankáře Nopperta.

Po přestávce mohl z přímého kopu zvýšit na 2:0 sám Messi, ale bránu těsně přestřelil. Své chvíle se ale dočkal v 73. minutě. Dumfries totiž ve vápně fauloval Acuňu, a tak si útočník PSG postavil míč na penaltový puntík a míč z jedenácti metrů poslal k tyči. Noppert chtěl skákat na druhou stranu, ale když viděl, kam střela letí, nakonec ani neskočil.

V 78. minutě přišel na hřiště Wout Weghorst a o pět minut později dal Nizozemsku naději. Berguisův centr usměrnil hlavou přesně a Martínez, který do té doby nemusel předvést ani jeden zákrok, se mohl jen ohlédnout za míčem v síti.

Krátco poté měl vyrovnání na kopačce Berghuis, ale svou střelou rozvlnil jen boční síť. Hlavní sudí Lahoz nařídil desetiminutové nastavení a po jeho vypršení dal ještě v jedenácté nastavené minutě šanci Nizozemcům zahrávat přímý volný kop z nebezpečného místa. Oranjes ovšem nezkoušeli očekávanou střelu, ale vymysleli geniální akci. Koopmeiners přihrál po zemi do vápna Weghorstovi, a ten střelou z otočky podruhé skóroval. Muž, který dal dosud jen tři reprezentační góly tak dvěma zásahy poslal zápas do prodloužení.

​Prodloužení bylo dlouho bez větších šancí, ale v závěru Argentina hodně tlačila a několikrát ohrozila Noppertovu bránu. Největší šancí byla Fernándezova střela v nastaveném čase druhého nastavení, ale ta se zastavila na levé tyči, a tak musely rozhodnout až penalty.

Také rozstřel nabídl drama až do konce. Jako první šli kopat kapitáni. Van Dijka vychytal Martinez, zatímco Messi svůj pokus proměnil. Poté Berghuis nedal, když si opět připsal úspěšný zákrok argentinský brankář, a Paredes zvýšil na 2:0. Poté už se ale Nizozemci nemýlili a skórovali Koopmeiners, Weghorst i de Jong. Za Argentinu Montiel ve třetí sérii dal, ale Fernandez, jenž mohl rozhodnout ve čtvrté sérii, netrefil bránu. Desáté rozhodující penalty se ujal Lautaro Martínez a kopl ji perfektně. Míč poslal k jedné tyči, zatímco Noppert skákal k té druhé, takže Jihoameričané začali slavit ve velkém. Po vyřazení Nizozemska čeká na Argentinu v semifinále Chorvatsko.

Výsledek čtvrtfinále MS:

Nizozemsko–Argentina 2:3 po penaltách (0:1, 2:2)
Branky: 83. Weghorst, 90+11. Weghorst – 35. Molina, 73. Messi (pen.), rozh. pen. Lautaro Martínez

Muž zápasu podle redakce Nova Sport: Lionel Messi

Kdo jiný než on. Kapitán Argentiny v prvním poločase skvělou asistencí vyzval ke skórování Molinu a v druhém poločase vedení sám navýšil gólem z penalty. Na penaltový rozstřel šel jako první a opět poslal míč do brány.