MS ve fotbale 2022

Messi byl při oslavách zahalen do arabského pláště. Co znamená?

Messi byl při oslavách zahalen do arabského pláště. Co znamená?
Lionel Messi ve speciální arabském plášti | Zdroj: Profimedia

Spoustu otázek přinesl plášť, který měl na sobě Lionel Messi při oslavách titulu mistra světa. Do průsvitného černo-zlatého hábitu ho navlékl sám katarský emír. Co ale roucho znamená?

Těsně před předáním trofeje navlékl na Messiho katarský emír Tamím bin Hamad Sání speciální plášť, který zřejmě moc lidí nezná. Jde o tradiční roucho, kterému se říká bisht. V arabském světě se tradičně nosí při speciálních příležitostech, a to už více než dva tisíce let.

Bisht se vyrábí z kozí vlny a velbloudí srsti. Nejčastěji ho oblékají členové královské rodiny, náboženští vůdci, vysoké autority země nebo šejkové. A právě mezi tuto sortu lidí chtěl emír Messiho zřejmě zařadit. Na sociálních sítích hned dostal legendární Argentinec přezdívku "šejk Messi".

"Je to oděv pro oficiální příležitosti a situace, používá se hlavně na oslavy. A toto byla oslava Messiho. Mistrovství světa byla příležitost předvést světu naši arabskou a muslimskou kulturu," prozradil generální tajemník organizačního výboru mistrovství světa Hassan Al Thawadi pro BBC Sport.

Související obsah

​"Bisht by mělo nosit jen pár vyvolených lidí. Oni tím Messiho v podstatě poctili. Je to známka cti a druh kulturního přijetí," dodal Mustafa Baig z Institutu arabských a islámských studií na univerzitě v Exeteru pro Al Jazeeru.

Když hráč, který se na vítězství Argentiny 4:3 po penaltách ve finále proti Francii podílel dvěma góly, zvedl pohár nad hlavu, byl to pro arabský svět ikonický moment. Při dalších oslavách už ale plášť sundal, aby byl vidět národní dres.

Fanoušci na internetu se ale ihned začali bouřit a nechápali, proč Messiho oslavu "zkazil" tento hábit. "Měl by to být moment pro hráče, ne pro pořadatele," zlobil se například Laurie Whitwell, novinář listu The Athletic.

Lionel Messi | Zdroj: Profimedia

​Oslavy trochu pokazil ještě jeden moment. Při samotném předávání byly ještě plné tribuny, nicméně na následné křepčení Argentinců už většina fanoušků v ochozech nezůstala. Takže na fotce výše je za slavícím Messim vidět prázdná tribuna.

Podívejte se na bezprostřední radost argentinských fotbalistů:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MS ve fotbale 2022

Důležité Události