MS ve fotbale 2022

Messiho gól v prodloužení neměl platit. Co na to předseda pravidlové komise?

Zatímco si Argentinci užívají oslavy titulu mistra světa, začíná se hodně mluvit o jejich třetím gólu, který vstřelili v prodloužení. Než míč překročil z kopačky Messiho brankovou čáru, byli na hřišti dva hráči z lavičky v rozlišovácích. Podle pravidel neměl být gól uznán.

Finále mezi Argentinou a Francií nabídlo velmi dramatickou podívanou. Jihoameričané ještě v 80. minutě vedli 2:0, ale Francouzům se zásluhou Kyliana Mbappého podařilo vyrovnat. A tak zápas zamířil do prodloužení. V něm se ve 108. minutě trefil Lionel Messi, ale tento gól neměl být uznán, protože se v tu chvíli na hrací ploše nacházeli dva jeho spoluhráči, kteří tam neměli být. 

Pravidla v tomto případě hovoří jasně: "Pokud po dosažení branky před navázáním hry rozhodčí zjistí, že v okamžiku vstřelení branky se na hrací ploše nacházela další osoba. Rozhodčí branku neuzná, pokud další osobou byl: hráč, náhradník, vystřídaný nebo vyloučený hráč nebo člen realizačního týmu, který dosáhl branky. Hra je navázána přímým volným kopem z místa, kde se další osoba nacházela."

Pravidlo ohledně vstřelení gólu | Zdroj: FAČR

​S těmito slovy souhlasí i předseda Pravidlové komise FAČR Jiří Kureš. "Pokud padne branka a na hrací ploše jsou jiní členové týmu, který branku vstřelil, tak by neměl být gól uznán. Tak striktně zní pravidlo," prohlásil.

Související obsah

​Kureš by tak přísný ale nebyl. "Já si ale nemyslím, že by to v tomto případě muselo být dodrženo, protože by to bylo proti duchu fotbalu. Oni tam vběhli proto, že se chtěli radovat. Ale radovali se předčasně," řekl pro TN.cz.

V době, kdy míč přechází brankovou čáru, jsou dva náhradníci na hřišti:

Gól Argentiny v prodloužení | Zdroj: TV Nova

Předseda komise také připomněl podobnou situaci, ke které došlo před třemi lety ve 2. Bundeslize. Michael Eberwein z Kielu se v rozlišováku rozcvičoval za brankovou čárou, na které zastavil míč, jejž útočník Bochumi poslal mimo branku. Jelikož se do hry v pokutovém území zapojil hráč, který neměl na hřišti být, rozhodčí nařídil penaltu. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu MS ve fotbale 2022

Důležité Události