Motorsport

Prokop zůstane sedmý, Michek i přes technické potíže stále dvanáctý

Desátá etapa Rally Dakar zavedla závodníky do pouště Pustá končina. Do středeční etapy nenastoupil Aleš Loprais kvůli nehodě v deváté etapě. Mezi automobily dojel Martin Prokop na devátém místě a celkově se drží na 7. pozici. Mezi motocykly měl technické problémy Martin Michek, ale čas ztracený opravou mu byl odečten a stále si drží 12. místo. Martin Macík dojel v etapě čtvrtý, ale díky odstoupení Lopraise se posunul v celkovém pořadí na třetí místo.

Desátá etapa má "jen" 114 měřených kilometrů, ale v náročných dunách pouště Pustá končina, kde záleží především na technickém umu závodníků než na rychlosti jejich strojů.

Středeční etapa se příliš nepovedla motorkáři Martinu Michkovi, který dojel se ztrátou přes dvanáct minut na 26. místě. Český závodník však musel zastavit na pár minut kvůli opravě iritracku. Čas strávený opravou mu nakonec pořadatelé odečetli a Michek se posunul na 14. místo se ztrátou 7 minut a celkově se drží na 12. příčce.

Na 33. místě dojel Jan Brabec se ztrátou 18 minut a 53. pozici obsadil David Pabiška s více něž půlhodinovým mankem na vítěze středeční etapy, kterým se stal Ross Branch z Botswany.

V desáté etapě byly rozdíly mezi jezdci celkem malé a druhý van Beveren i třetí Docherty ztratili v kategorii motocyklů na prvního Branche jen 21, respektive 30 vteřin.

V celkovém pořadí se do čela dostal Argentinec Kevin Benavides a odsunul na druhou pozici Skylera Howese a na třetí místo Australana Price.

Mezi automobily zvítězil Sebastien Loeb a stále stahuje ztrátu, kterou si vytvořil v prvních etapách. V celkovém pořadí mu patří třetí příčka a na druhého Moraese ztrácí už jen 16 minut.

Martin Prokop je zatím na devátém místě se ztrátou 10 minut na prvního Francouze Loeba a v celkovém pořadí si udrží svou sedmou pozici.

Martin Macík dojel na čtvrtém místě se ztrátou 1 minuty a 23 vteřin na prvního Pascala de Baara. V celkovém pořadí se Macík posunul na třetí místo. Jaroslav Valtr dojel šestý a Martin Šoltys osmý, v celkovém pořadí si tito dva jezdci drží páté a šesté místo.

Tomáš Vrátný byl se ztrátou skoro jedné hodiny patnáctý a celkově drží 8. pozici. Dosavadní lídr v kategorii kamionů Aleš Loprais do středeční etapy nenastoupil kvůli včerejší tragické nehodě.

V kategorii lehkých prototypů dojela v dnešní etapě na 18. místě Aliyyah Kolocová, ale v celkovém pořadí je s velkou ztrátou až pětatřicátá. Josef Macháček byl v desáté etapě 20. a v celkovém hodnocení drží stále 11. příčku.

Každodenní souhrn dění na Rally Dakar můžete sledovat v našem hodinovém pořadu od 21:45 na Nova Action.