Další sporty

Ruský atlet přiznal, že dopoval. Federace na mě tlačila, říká a omlouvá se

Ruský atlet přiznal, že dopoval. Federace na mě tlačila, říká a omlouvá se
Ruský kladivář Sergej Litvinov | Zdroj: Profimedia

Bývalý ruský reprezentant v hodu kladivem Sergej Litvinov přiznal, že v roce 2012 dopoval, aby uspěl na olympiádě v Londýně. Na tu se nakonec ani nedostal a dle svých slov s dopingem ihned skončil. K užívání zakázaných látek ho prý nutila ruská atletická federace, ale uznává, že tento sportovní přešlap udělal sám a omluvil se.

Litvinov se k 11 let starému prohřešku přiznal v příspěvku na facebooku. Ten sice není veřejný, ale novinář ESPN Fernando Palomo zveřejnil jeho vyfocený příspěvek na svém twitteru.

"V roce 2012 jsem dopoval a profitoval jsem z ruského krycího systému. V roce 2012 od konce dubna do konce května jsem užíval Oral-Turinabol a Oxandrolon," napsal Litvinov na úvod svého příspěvku.

"Předtím jsem v únoru hodil 79 metrů, zlepšil jsem se o skoro dva metry s dopingem. Kladivo letělo dál bez dobrého pocitu nebo správné techniky. V tu chvíli jsem cítil, že to je špatně. Ztratil jsem všechny pocity z techniky, na které jsem předtím tak tvrdě pracoval, a kladivo stejně letělo daleko," popsal své pocity z užívání dopingu.

Zakázané látky užíval, aby uspěl na olympiádě 2012, ale na tu se nakonec vůbec nedostal. Na národním mistrovství totiž třikrát přešlápnul a nezapsal platný pokus. "Po tomto roce už jsem nic nevzal, protože jsem pochopil, že tohle není sport, který mám rád. Mou motivací bylo zlepšovat se v této technické disciplíně. Zajímaly mě tréninkové metody a technika a psychologie v tomto sportu. Nezlepšovat se díky těmto třem věcem, ale díky dopingu, není zábavné a nedává to smysl," pokračoval ve svém přiznání.

"V té době na mě tlačila federace, ale ve finále to bylo mé rozhodnutí a moje chyba," přiznal vlastní vinu. "Když začal ruský dopingový skandál, snažil jsem se dělat, co jsem mohl, abych situaci ve své zemi zlepšil a založil jsem antidopingové komunity," nastínil, jak chtěl svůj hřích odčinit.

Na závěr svého příspěvku se Litvinov omluvil: "Poslední měsíce jsem předal veškeré detaily mého případu AIU (organizace zabývající se dopingem v atletice). Chtěl bych se omluvit celé atletické komunitě."

Související obsah

​Syn olympijského vítěze v hodu kladivem reprezentoval nejprve Bělorusko, poté Německo a od roku 2011 Rusko. Osobní rekord 80,98 metru hodil v červnu roku 2012. Největšího úspěchu dosáhl na mistrovství Evropy v roce 2014, ze kterého si odvezl bronzovou medaili. Naposledy soutěžil v roce 2019.

V listopadu byl hostem Víkendové Snídaně doktor, který odhalil doping u Diega Maradony:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události