Další sporty

Sudí k baseballu patří, říká reprezentant Ercoli k zavedení robotických rozhodčích

Sudí k baseballu patří, říká reprezentant Ercoli k zavedení robotických rozhodčích
Český reprezentační nadhazovač Lukáš Ercoli | Zdroj: Ladislav Svěnčík se souhlasem

Druhá nejvyšší americká baseballová liga od letošní sezony zavádí revoluční novinku. Hlavního rozhodčího nahradí automatický systém v posuzování nadhozů. Technologickou novinku pro TN.cz okomentoval český reprezentační nadhazovač, který by raději ponechal ve hře tradiční lidský faktor.

Druhá nejvyšší baseballová liga v USA Triple-A od letošní sezony přejde na revoluční novinku. Posuzovat, zda byl nadhoz ball, nebo strike, bude automatický systém, nikoliv rozhodčí. Technologická novinka bude na všech stadionech a polovinu zápasů bude řídit čistě jen automatický systém a druhou polovinu bude stále řídit rozhodčí, ovšem týmy budou mít možnost použít výzvu, podobně jako v tenise, pokud se jim bude zdát rozhodčího výrok nesprávný.

Každý tým bude mít tři možnosti výzvy, a pokud bude výzva úspěšná, nebude se týmu odečítat. Když se tento systém osvědčí, dá se očekávat, že bude brzy aplikován i v nejlepší lize světa MLB.

"Chtějí díky tomu zamezit chybám rozhodčích, ale můj osobní názor je, že nejsem fanoušek těchto technologií. Mám tam rád ten element rozhodčího. I když není stoprocentně přesný, tak si myslím, že to k tomu sportu patří," okomentoval pro TN.cz vývoj baseballu český reprezentační nadhazovač Lukáš Ercoli.

Související obsah

​Pokud by sám házel na "robotického rozhodčího", musel by si zvykat: "Myslím si, že bych byl určitě hodně překvapený, protože každý rozhodčí, se kterým se potkávám pořád dokola, tak vím, že má svou zónu. Někdo píská spíš nižší, někdo spíš od pálkaře, takže se to tam snažím házet a tohle by tím automatickým systémem bylo eliminováno. Myslím si, že by mi trvalo pár směn nebo i pár zápasů, než bych si to otestoval, co je ještě strike a co ne."

Přechod na automatický systém ovlivní všechny hráče, ale podle Ercoliho se nedá říct, zda to bude výhoda spíše pro pálkaře, nebo pro nadhazovače: "Technické nadhozy, které padají nad tou metou, tak si myslím, že spousta rozhodčích je nepíská a je to hodně těžko palitelný nadhoz. Naopak na hranách zóny po stranách si myslím, že to bude výhoda spíše pro pálkaře."

"V Americe je dobrým zvykem, že většinu těchto inovací zkouší v Minor League systému, a pokud se osvědčí a jsou o tom stoprocentně přesvědčení, že to je dobrý krok, tak to aplikují i v MLB," přiblížil, jak to vypadá s možnou aplikací systému i v nejprestižnější lize světa. Kdy by k tomu ale mělo dojít, si netroufá odhadnout.

Názory fanoušků na tuto novinku jsou rozporuplné. Jedni se těší, že zmizí chyby a nevyhnutelný technologický vývoj posune sport kupředu, ale druhý tábor nechce z baseballu odstranit lidský faktor, jenž v MLB funguje už téměř 150 let.

Související obsah

​Ercoli se ale této novinky zatím bát nemusí. V české extralize se nic takového nechystá a automatický systém nebude ani na World Baseball Classic, kam se Česko loni poprvé v historii kvalifikovalo. Čeští baseballisté si na této prestižní akci zahrají v Japonsku i proti tamní reprezentaci, jež ve světovém žebříčku figuruje na prvním místě. Češi se ve skupině utkají s Japonskem, Jižní Koreou, Austrálií a Čínou. Turnaj pro ně začíná 10. března a první dva týmy ze skupiny postoupí do finálové fáze.

V baseballu dochází i k dojemným momentům. Nadhazovač byl zdrcený poté, co trefil soupeře do hlavy. Ten ho pak šel utěšit:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události