Motorsport

Byl to nejdrsnější Dakar v Arábii, jsme nadšení, hodnotí Macík životní úspěch

Byl to nejdrsnější Dakar v Arábii, jsme nadšení, hodnotí Macík životní úspěch
Martin Macík se svým týmem Františkem Tomáškem a Davidem Švandou | Zdroj: MM Technology

Závodník Martin Macík se svojí posádkou Davidem Švandou a Františkem Tomáškem dosáhl na Dakaru svého nejlepšího výsledku. Dojel na druhém místě, když nestačil pouze na Nizozemce Januse van Kasterena. Po dokončení závěrečné etapy byl samozřejmě nadšený, ale nejdříve přišlo nečekané drama, když se v oficiálních výsledcích objevila penalizace 48 hodin. Nakonec se ale ukázalo, že šlo o chybu.

Poslední etapu dokončil Martin Macík se svoji posádkou na šestém místě. V průběhu celého závodu se ve svém kamionu Čenda mohli radovat ze čtyř etapových vítězství a ovládnutí úvodního prologu. "Je to tam. Jsme v cíli a jsme nadšení. Máme druhé místo celkově. Je to zásluha celého našeho týmu, který je úplně úžasný. Všichni tady v kabině děkujeme domů rodinám, díky moc všem našim geniálním fanouškům, díky našim sponzorům. Byl to určitě nejdrsnější Dakar v Saúdské Arábii, jsme rádi, že jsme ho zažili, že jsme ukázali, jak spolehlivou techniku umíme v Sedlčanech postavit," pochvaloval si Macík.

Před poslední etapou patřilo české posádce druhé místo, ale na prvního Januse van Kasterena ztrácela více než hodinu, a tak naděje na celkové vítězství nebyla příliš velká. "Ani poslední etapa nebyla úplně zadarmo. Trať byla uskákaná, mokrá a blátivá, klouzalo to. Letěli jsme si ve svém bezpečném tempu. Navigační body byly nasekané jeden za druhým," popisoval navigátor František Tomášek. "Mates původně chtěl i v poslední etapě víc závodit, ale my s Františkem jsme neměli v plánu přijít o nápravu," doplnil s úsměvem palubní mechanik David Švanda.

Související obsah

​Všichni tři si z Dakaru odváží řadu zážitků, o které se budou chtít podělit se svými fanoušky. Po návratu se rozjedou po celé České republice, kde uspořádají akce zvané Posedlí Dakarem. "František si všechno zapisuje do sešítku. Protože jsme toho zažili tolik, že se to ani nedá zapamatovat. Musíme to dát v klidu všechno do kupy. A těšíme se na vás," dodal na závěr Macík. 

Reportér TV Nova na Dakaru: Mrzli jsme ve stanech, denně jezdíme přes 500 km:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Motorsport

Důležité Události