Motorsport

Poslední etapa Dakaru: Prokop vyrovnal maximum, Macík bere stříbro

Dakarská Rally končí. Během neděle se jezdci vydali na trať naposledy. Jako první šli do akce opět motorkáři, kde Martin Michek potvrdil dobré výkony a dojel jedenáctý. Na stejné pozici celý Dakar zakončil. Vítězem etapy i celého Dakaru se stal Argentinec Kevin Benavides. Martin Prokop uhájil šesté místo v celkovém hodnocení, čímž vyrovnal osobní maximum z roku 2019. Své umístění potvrdil také Martin Macík, v poslední etapě dojel šestý a druhým místem celkově je nejlepším Čechem na slavném závodu.

Martin Michek ztratil na vedoucího Benavidese téměř sedm a půl minuty a tento výsledek stačil na 11. místo v poslední čtrnácté etapě. Na stejném místě český závodník končí i v celkovém pořadí Dakaru. Jedná se o jeho druhý nejlepší výsledek kariéry – před dvěma lety skončil desátý. Je ovšem nejlepším netovárním jezdcem.

Na podobných pozicích jako v minulých dnech dokončili závod Jan Brabec a David Pabiška. První jmenovaný byl na 36. místě, Pabiška zakončoval pátou desítku. Celkově se Češi umístili na 31. a 36. místě.

Absolutním vítězem Dakaru v kategorii motocyklů se stal Argentinec Kevin Benavides, který vyhrál dlouhý závod o pouhých 43 sekund před Australanem Pricem. O pět minut horší byl třetí Howes.

Martin Prokop skončí na Dakaru na krásném šestém místě, vítězství obhájil Katařan al-Attíja a druhý byl legendární Sébastien Loeb. V nedělní čtrnácté etapě byl Prokop na 12. místě se ztrátou sedmi minut na vítěze Chicherita z Chile.

Poslední kategorií, která české fanoušky zajímá nejvíce, jsou kamiony. Martin Macík měl hodně teoretickou šanci na celkové vítězství, ale druhé místo bylo celkem jasné. Posádka týmu MM Technology nakonec dojela jako šestá, a to i kvůli penalizaci, a bere stříbro. Absolutním vítězem je Nizozemec Van Kasteren.

První byl v závěrečné etapě Vaidotas Paškevičius, druhého Mitchela van den Brinka porazil o sedm sekund. Třetí skončil Jaroslav Valtr. Šoltys byl v neděli šestým nejrychlejším a Vrátný osmým. Celkově skončil Valtr na nepopulárním čtvrtém místě, Šoltys byl ještě o místečko horší.