Další sporty

Zemřel vítěz NBA, který se nesmazatelně zapsal do historie soutěže

Zemřel vítěz NBA, který se nesmazatelně zapsal do historie soutěže
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

Ve věku 74 let zemřel Chris Ford, který během své basketbalové kariéry vyhrál NBA v dresu Bostonu Celtics. Po dobu deseti let se živil i jako trenér, kdy jeho největším úspěchem byl postup do konferenčního semifinále. Jeho jméno bude v historii soutěže figurovat ale především proto, že jako první hráč NBA trefil koš za tři body, což se mu povedlo v sezoně 1979/1980.

Chris Ford byl do NBA draftovaný v roce 1972 jako 17. v pořadí Detroitem Pistons. O šest let později přestoupil do Bostonu Celtics, ve kterém zažil svá nejúspěšnější léta. Hned v první sezoně nastřílel v průměru na zápas nejvíce bodů ve své kariéře (15,6). V roce v 1981 zvedl nad hlavu Larry O’Brien Championship Trophy pro vítěze NBA a následující sezona byla jeho poslední z pozice hráče. 

Bez basketbalu ale nevydržel dlouho. V roce 1990 usedl na lavičku Bostonu jako hlavní trenér a hned s ním postoupil do semifinále konference. Stejný úspěch zopakoval i o rok později. Poté už se mu ale tolik nedařilo. Vyzkoušel si i angažmá v Milwaukee a L. A. Clippers, se kterými ale nikdy nepostoupil do vyřazovacích bojů. 

NBA si ho bude navždy pamatovat jako hráče, který jako první skóroval za tři body, což se mu povedlo na začátku sezony 1979/1980, kdy byla tato novinka v zámořské soutěži implementována. Tehdy v zápasech nepadalo zdaleka tolik trojek, jako jsme zvyklí dnes. V sezoně 1979/1980 hráči trefili průměrně jednu trojku na zápas, zatímco v loňské sezoně se to povedlo v každém zápase průměrně 12krát. 

Zprávu o jeho úmrtí zveřejnil na sociálních sítích tým Boston Celtics: "Chrise milovala jeho rodina, přátelé i spoluhráči. Vždy projevoval pokoru a úctu ke všem týmům, které měly to štěstí být součástí jeho života." Vzpomněl si na něj také bývalý spoluhráč Larry Bird: "Chris byl velmi důležitou součástí našeho úspěchu, ať už jako spoluhráč, trenér, nebo kamarád. Upřímnou soustrast jeho rodině."

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události