Fotbal

V Portugalsku byla poprvé použita bílá karta. Jaký má význam?

V Portugalsku byla poprvé použita bílá karta. Jaký má význam?
Vybavení fotbalového rozhodčího, ilustrační foto | Zdroj: Profimedia.cz

Fotbal zná už dlouhá léta žlutou a červenou kartu. Vůbec poprvé se ale v lisabonském derby mezi Benficou a Sportingem použila bílá karta, u které mnozí vůbec nevěděli, že se používá a existuje. Za co se netradiční barva fotbalové karty uděluje?

Probíhala 45. minuta utkání portugalského poháru žen mezi Benficou a Sportingem, když přišla historická chvíle. Hlavní rozhodčí klání totiž ukázala bílou kartu zdravotníkům obou týmů, kteří asistovali u hráčky, jež měla zdravotní problémy. 

Jedna z fotbalistek si během zápasu stěžovala na to, že se necítí dobře. Na konci prvního poločasu zdravotníci obou týmů spojili síly a vydali se pomoci. Právě za tento akt fair play byli oceněni bílou kartou, která byla ukázána poprvé v profesionálním fotbale.

Web JOE informuje o tom, že bílá karta slouží jako uznání za projev fair play během zápasu. Netradiční barva karty má zlepšit etické hodnoty ve fotbale. Po udělení karty ocenili zdravotníky také fanoušci na stadionu. 

Právě v Portugalsku byla bílá karta zavedena, proto možná došlo k jejímu prvnímu použití právě na Pyrenejském poloostrově. Je to jedna z nových iniciativ, kterou zavedla organizace FIFA v posledních měsících. Lze zmínit například střídání, když má hráč podezření na otřes mozku. 

Související obsah

Použití této novinky se ovšem na sociálních sítích potkalo s řadou názorů. "Přijde mi zvláštní mít kartu, která je v podstatě poplácáním po zádech," argumentoval jeden z fanoušků. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události