Další sporty

Zemřela nejstarší česká olympijská vítězka. Bylo jí 95 let

Zemřela nejstarší česká olympijská vítězka. Bylo jí 95 let
Ilustrační fotografie | Zdroj: Profimedia

V 95 letech zemřela Marie Ďurovičová, za svobodna Kovářová, která byla nejstarší českou olympijskou vítězkou. V roce 1948 byla členkou gymnastického týmu, který na olympijských hrách v Londýně vybojoval zlaté medaile. O nešťastné události informoval Český olympijský výbor na svém webu.

Ve svých 21 letech se mladá sportovkyně zúčastnila výzvy Československé obce sokolské s názvem Hledáme tisíc cvičenek na olympiádu v Londýně. Svým vystoupením natolik zaujala, že v konkurenci několika tisíc soupeřek byla vybrána mezi devět nejlepších, které odletěly do britské metropole. 

Tehdy letěla letadlem úplně poprvé. "Nebála jsem se. My jsme měly pro strach uděláno. Nehledě k tomu, víte, když jste pořád nohama vzhůru a hlavou dole při cvičení, tak vám to je v tom letadle jedno. Je to paráda, jak tam sedíte pohodlně," řekla s odstupem Marie Ďurovičová pro Paměť národa

Mladý tým se ale během soutěže musel vypořádat s tragickou událostí. Eliška Misáková, jedna ze členek výpravy, onemocněla dětskou obrnou. Ačkoliv byla okamžitě převezena do nemocnice a umístěna do izolace, lékaři jí nedokázali pomoci. Ještě před jejím úmrtím se zbytku týmu podařilo vybojovat zlaté medaile. Mezinárodní olympijský výbor jí tehdy udělil čestnou zlatou medaili in memoriam.

Po návratu do Československa přišla pro Marii Ďurovičovou a její parťačky další rána. Komunistický režim zakázal činnost Sokola. "Bylo to kruté, ale nedalo se nic dělat. My jsme si na to zvykly. Pro Sokol jsme udělaly velké dílo. Cvičily jsme dál, ale jen pro údržbu těla," posteskla si úspěšná gymnastka. 

Ďurovičová se dlouho držela ve skvělé fyzické kondici. Ještě po svých osmdesátých narozeninách lyžovala v Alpách a aktivně se věnovala své zahrádce. 4. ledna 2023 ale ve svých 95 letech odešla na věčnost. 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Další sporty

Důležité Události