Fotbal

Kde je finanční fair play? Chelsea utratila v lednu za posily rekordní sumu

Kde je finanční fair play? Chelsea utratila v lednu za posily rekordní sumu
Nový majitel Chelsea Todd Boehly | Zdroj: profimedia.cz

Nový americký majitel londýnské Chelsea Todd Boehly rozhodně nesedí v koutě. Během zimního přestupního období se pořádně rozšoupl, když v lednu přivedl hned osm nových hráčů, za které utratil 331,5 milionu eur (8 miliard korun). Za nové hráče tak utratil víc než všechny kluby v top pěti fotbalových soutěžích dohromady. Na první pohled je to proti všem pravidlům finanční fair play, ale aktuálně desátý tým Premier League našel v pravidlech šikovné kličky.

Těsně před úterní půlnocí dotáhla Chelsea přestup Enza Fernándeze, za kterého zaplatí 120 milionů eur (2,8 miliardy korun). Jedná se o vůbec nejdražší transfer v historii Premier League. S mladým záložníkem podepsala dlouhotrvající kontrakt, který vyprší až 30. června 2031, jedná se tedy o smlouvu na 8,5 roku. Chelsea hráče zaplatí portugalské Benfice v šesti splátkách s tím, že prvních 45 milionů eur (1,07 miliardy korun) převede již nyní. 

A to je právě klíč k tomu, aby nedošlo k porušení finanční fair play, která má za úkol udržovat vyrovnanější a udržitelnější soutěž, aby si velké kluby s bohatými majiteli nevytvořily výhodu, které nebudou ostatní schopni konkurovat. Aby mohla Chelsea zaregistrovat drahé hráče jako Mychajla Mudryka, za kterého zaplatila 1,67 miliardy korun, zvolila amortizační přístup. Nové hráče uvázala na dlouhotrvající smlouvy a platí za ně ve splátkách, což technicky znamená, že utratila pouze část ze svých celkových nákladů. Proti tomuto postupu UEFA nic nenamítá. 

Související obsah

​Tento postup s sebou ale samozřejmě nese i rizika. Pokud se drahé akvizice neprosadí, bude pro londýnský klub velmi složité se jich za adekvátní částku zbavit a bude nucen je prodávat pod cenou, z čehož budou pramenit finanční ztráty. Nové posily také přišly do klubu s vidinou vysokých příjmů, které bude pro nové potenciální zájemce obtížné dorovnat. V opačném případě se ale jedná o velmi účinnou ochranu před ostatními kluby, pokud budou hráči předvádět adekvátní výkony. 

Proti tomuto postupu se ale UEFA rozhodla okamžitě bojovat. Od léta budou moci kluby nové hráče podepsat maximálně na pět let, což by současné přestupy Mychajla Mudryka a Enza Fernándeze nejspíše znemožnilo. Nelze to však uplatnit zpětně. 

Související obsah

​Společně s drahými přestupy se očekávají velké sportovní úspěchy především v evropských pohárech. Do nich má ale Chelsea v současné chvíli daleko. V tabulce Premier League jí patří až desáté místo s desetibodovou ztrátou na Manchester United, který okupuje čtvrtou příčku, zajišťující Ligu mistrů. Na evropské poháry může také stačit umístění na 5.–7. pozici, ale Evropská liga nebo Evropská konferenční liga by vzhledem k investovaným prostředkům byly velmi slabou útěchou. 

V letošním ročníku FA Cupu už Chelsea nepokračuje. Ve třetím kole prohrála s Manchesterem City jednoznačně 0:4:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události