Fotbal

Legendy vzpomínají na Cipra. Chodil na pivo s Poborským. Měl rád kabinu, říká Šmicer

V úterý po poledni oznámila fotbalová Slavia hodně smutnou zprávu. Ve věku 75 let zemřel bývalý hráč a trenér František Cipro, který tým z Edenu dovedl v sezoně 1995/96 k mistrovskému titulu. Tím se nesmazatelně zapsal do srdcí slávistických fanoušků. Na legendárního trenéra budou jenom v dobrém vzpomínat nejen hráči z tehdejšího úspěšného kádru sešívaných. O své pocity pro TN.cz se podělili Vladimír Šmicer, Karel Poborský a Robert Vágner.

František Cipro usedl na lavičku Slavie v létě 1995. V týmu měl řadu mladých a velmi talentovaných hráčů. Pochopitelně k nim patřil i Vladimír Šmicer, podle kterého se Cipro do historie Slavie zapsal zcela nesmazatelně. "Je to legenda Slavie. Výborný hráč, výborný trenér. Byl ze starší školy. Dělal s Pepou Pešicem, který bohužel už taky není mezi námi. Pepa byl ten hodný a Franta přísný. Udělal s námi titul, po 49 letech. Byl to můj první velký úspěch v kariéře," vzpomíná Šmicer. 

"Franta byl výborný člověk. Cítil kabinu, uměl si ji přitáhnout na svoji stranu. Měl rád hráče a měl samozřejmě rád i život. Poslouchali jsme ho na slovo, takže jsme v sezoně 95/96 udělali nejen titul, ale i semifinále Poháru UEFA," říká Šmicer, který po mistrovské sezoně odešel ze Slavie do francouzské Ligue 1. "Patří ke trenérům, kteří mi toho hodně dali. Díky němu jsem se v kariéře mohl posunout do takových klubů, jako je Lens, Bordeaux nebo Liverpool," bude Šmicer Ciprovi navždycky vděčný.

Ciprovou silnou stránkou bylo, že uměl dobře pracovat se svými hráči. "Měl rád kabinu, měl rád srandičky, uměl dostat hráče na svoji stranu," říká Šmicer. S těmito slovy souhlasí i Karel Poborský, který do Slavie taktéž přišel před mistrovskou sezonou z Viktorie Žižkov. "Byl spíš pohodář. Oba dva i s panem Pešicem. Dneska se tam asi někde sešli. Byli spíš takoví lidští a praktičtí. Šatna fungovala, výsledky byly, takže oni spíš ladili pohodu než nějaké velké taktické věci nebo nesmysly," říká bývalý záložník, kterého Cipro trénoval i při jeho angažmá v Českých Budějovicích. 

Související obsah

​"S Fandou jsme byli sousedé na Hluboké, náš vztah přerostl v kamarádství. Pak jsme spolu působili ještě Budějovicích ve všech možných rolích a i potom jsme se potkávali na pivu na Hluboké. Já ho za ty roky vidím spíš jako kamaráda," vzpomíná Poborský.

Na Františka Cipra vzpomíná také Stanislav Vlček:

Šmicer se s Ciprem potkal před třemi měsíci. "Naposledy jsem trenéra viděl na loňském podzimním derby. Seděli jsme vedle sebe, bavili jsme se i o boji s jeho nemocí. Byl to těžký boj, všichni jsme věděli, že to je nahoru dolů, a teď přišla tahle smutná zpráva," mrzí bývalého českého reprezentanta. 

Na Františka Cipra vzpomíná i Robert Vágner, který byl v mistrovské sezoně nejlepším střelcem Slavie, když ve 28 zápasech vstřelil 11 gólů. "Budu na něj vzpomínat jako na velice dobrého trenéra a člověka. Vděčím mu za to, že si mě vytáhl do Slavie," říká útočník, který v pražském klubu působil až do roku 2000.

Ve stejném roce skončil ve Slavii i Cipro a jejich cesty se poté víceméně rozešly. "Potkali jsme se asi jenom dvakrát, protože jsem byl pryč." Špatný zdravotní stav, kdy Cipro trpěl rakovinou tlustého střeva, mu ale neunikl. "Věděl jsem, že je nemocný, ale dost mě to zaskočilo. Je těžké si připustit, že by člověk takto brzy odešel," říká Vágner s velkým smutkem ve hlase. 

Na Františka Cipra má Vágner i lehce úsměvnou vzpomínku. "Myslím, že jsme hráli v Ostravě. Po zápase jsem druhý den přišel o berlích, protože jsem měl výron v kotníku. Do novin jsem ale řekl, že to nebyl faul, a trenér Cipro na mě přes celou chodbu hulákal, co jsem to povídal," říká Vágner.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

K tématu Fotbal

Důležité Události