Fotbal

Sparta se s titulem těší na Evropu. O skupinu ji může připravit jen zázrak

Sparta slaví titul
Sparta slaví titul | Zdroj: Pavel Mazáč / CNC / Profimedia

Fotbalisté pražské Sparty jsou nyní v euforii. Díky úterní remíze 0:0 na Slovácku si kolo před koncem ligy zajistili první titul po devíti letech. Díky titulu si na podzim zahrají předkola Ligy mistrů a mají téměř jistou i skupinovou účast v jedné ze tří evropských soutěží. Slavia si jako vítěz poháru zahraje předkolo Evropské ligy a předkola Evropské konferenční ligy čekají na Plzeň a čtvrtý tým ligy, tedy Bohemians, nebo Slovácko.

Sparta bude s největší pravděpodobností začínat svou pohárovou cestu ve 3. předkole Ligy mistrů. O to by ji mohl připravit jen bláznivý scénář. Ligu mistrů by musel vyhrát Inter Milán a zároveň se do této soutěže nekvalifikovat z domácí ligy. Aktuálně má na třetím místě dva body náskok na čtvrtý AC Milán a pět bodů náskok na Atalantu, se kterou bude hrát další zápas. V posledním kole ho pak čeká zápas na hřišti Fiorentiny.

Ve třetím předkole by se Sparta mohla utkat pouze s mistry jiných evropských zemí, kam půjde kvůli koeficientu jako nenasazená. Mohla by se tak utkat například s Kodaní nebo Dinamem Záhřeb. V případě prohry by se přesunula do čtvrtého předkola Evropské ligy, kde by měla jistou skupinu Evropské konferenční ligy a při postupu by hrála skupinu Evropské ligy.

Při nepravděpodobném scénáři, že by Inter vyhrál Ligu mistrů a v lize skončil mimo první čtyřku, by Sparta musela už do druhého předkola Ligy mistrů a k účasti v základní skupině jedné ze tří evropských soutěží by musela zvládnout alespoň jeden dvojzápas.

Související obsah

​Slavii jako vítěze poháru čeká pravděpodobně 3. předkolo Evropské ligy, takže ke skupinové účasti bude muset vyhrát alespoň v jednom dvojzápase. V nemistrovské části na ni bude čekat jeden z poražených účastníků v nemistrovské části 2. předkola Ligy mistrů, což by měly být celky z Ukrajiny, Belgie, Švýcarska nebo Řecka.

Zbylé dva české celky, tedy Plzeň a buď Bohemians, nebo Slovácko, si zahrají 2. předkolo Evropské konferenční ligy. Plzeň by měla být nasazená, a tudíž hrát s papírově horšími celky i v případě postupu do třetího a čtvrtého předkola. Naopak Bohemians a Slovácku jejich týmové koeficienty pravděpodobně nebudou stačit na nasazení ani v druhém předkole. V Evropské konferenční lize už není prostor pro zaváhání, takže ke skupinové účasti budou muset oba týmy vyhrát tři dvojzápasy.

Takhle sparťané slavili zisk titulu na Strahově pozdě v noci po příjezdu z Uherského Hradiště:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Důležité Události