Hokej

Za historický bronz přišla odměna. Lotyšsko vyhlásilo extra státní svátek

Za historický bronz přišla odměna. Lotyšsko vyhlásilo extra státní svátek
Radost lotyšských fanoušků | Zdroj: Profimedia

Hokejisté Lotyšska na světovém šampionátu v neděli vybojovali bronz. Jde o první medaili, kterou kdy tento pobaltský stát na mistrovství světa vybojoval. To nenechalo chladným lotyšský parlament, který na pondělí vyhlásil státní svátek.

V neděli večer rozhodl na mimořádném zasedání lotyšský parlament, že v pondělí 29. května bude státní svátek. Důvod? Historický bronz tamějších hokejistů. Pro extra volno hlasovalo 52 členů, nikdo nebyl proti a tři členové se zdrželi.

"Od obnovení nezávislosti Lotyšska je hokej jedním z nejpopulárnějších a nejpodporovanějších sportů. Účast lotyšských hokejových profesionálů na různých sportovních soutěžích je v lotyšské společnosti vždy událostí. Je proto naší povinností upevnit skutečnost významného úspěchu lotyšských sportovců na mistrovství světa v hokeji 2023," píše parlament.

"Oslava lotyšského hokejového týmu by mohla všem pomoci usilovat o dokonalost ve své práci, ve svých dovednostech. Společná oslava tohoto dne posílí národní sebevědomí a jednotu lotyšské společnosti," stojí dále.

Související obsah

​Jedním z důvodů, proč se rozhodlo o vyhlášení svátku, je ten, aby fanoušci mohli své hrdiny přivítat přímo v Rize, kde se část šampionátu také uskutečnila. Lotyšský nároďák se z finského Tampere vrací v pondělí v poledne. Z letiště se následně přesune k Pomníku svobody, kde by ve 13 hodin měly začít oslavy.

Důvod k oslavám není v České republice, která na MS skončila na osmém místě. O neúspěchu se rozpovídal Martin Havlát:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události