Hokej

Koreis: Už nemáme kde brát hráče. Situace v českém hokeji bude jen horší

Koreis: Už nemáme kde brát hráče. Situace v českém hokeji bude jen horší
Jakub Koreis | Zdroj: Se svolením Jakuba Koreise

Český hokej neprožívá úplně ideální období. Za posledních deset let má z velkých světových akcí pouze jednu medaili, a to bronz z loňského roku. Je na tom tak stejně jako Lotyšsko nebo Slovensko a hůř než Německo či Švýcarsko. Co na aktuální situaci říká bývalý hokejista Jakub Koreis? Kde vidí největší problémy? A nechal by v pozici hlavního trenéra Kariho Jalonena? To prozradil v obsáhlém rozhovoru pro TN.cz.

"Šel bych jinou cestou, než je Kari Jalonen. I když nejsem ten typ, že bych všude křičel, že národní tým musí trénovat Čech. Hokej pod Jalonenem prostě nepřináší výsledky, to je první věc. Druhá je ta, že to je hrozně pasivní hokej. To už je podle mě dneska přežitek. Kdyby byly alespoň ty výsledky, tak přivřu oči, ale nejsou. My nejsme schopní nikoho přestřílet, nejsme schopní nikoho pořádně zatlačit," prozradil na úvod Koreis.

Koho by ale na jeho místě viděl? "Myslím si, že nám bylo poměrně chytře vnuceno jméno Radima Rulíka. Ale nevím, jak je to v Pardubicích s jeho smlouvou. Já ho mám ale strašně rád i jako člověka. Nabízel se samozřejmě Václav Varaďa, ale ten je teď právě v Pardubicích. Takže já vlastně nevím," řekl trošku rezignovaně plzeňský rodák.

Související obsah

​Podle něj český tým na lepší výsledek neměl. "To je otázka třeba posledních 15 let. Bylo by krátkozraké říkat, že Jalonen dělá teď všechno špatně. Tady je prostě systémový problém. Dopadá na nás to, že se tu pracovalo a pracuje špatně s mládeží. Je u nás personální krize a nemáme pořádné trenéry. Oni se pořádně nevzdělávají. Je to výsledek dlouholeté nepráce," přidal kriticky bývalý hokejista, který byl v roce 2002 draftován Phoenixem Coyotes z 19. místa.

"Nevím, jak z toho ven. Ale bohužel si myslím, že to nebude lepší. Největší problém je, že není na obzoru nic, že se to nějakým způsobem může zlomit. Podle mě hlavním ukazatelem toho, jak na tom daná země je, je počet hráčů a jejich role v NHL. My se dostaneme na nějaké číslo 15 a jen 7 z nich má víc než 40 bodů. My nemáme kde brát. Naše jediná možnost, jak něco letos uhrát, byla ta, že vypadne Boston a přijeli by Pastrňák, Zacha, Krejčí a Nosek. I na farmě v AHL máme tak 15 hráčů. Všechno to bude jenom horší, protože nemáme hráče ani po Evropě," myslí si nynější hokejista Meteoru Třemošná.

Související obsah

​"Pokud by teď někdo přišel s nějakou změnou, která povede k lepšímu, tak se to projeví třeba za pět až deset let. Jak už jsem říkal, tak máme personální krizi a odháníme trenéry. Licence A se musí studovat dálkově dva roky na vysoké škole a podle mě to je nesmysl. Jasně, trenéři u mládeže mají mít širší rozhled. Co jsem ale slyšel, tak 80 až 90 % studia je jen totální omáčka a trenérům to reálně nic nedá. Já bych posílal trenéry na stáže do zámoří, a to do různých soutěží. Ať se podívají na NHL, na farmu nebo na univerzitu," představil svůj návrh Koreis.

"V mládeži se také musí zvýšit konkurence. Už od dorostu se má hrát celorepubliková soutěž třeba se 14 týmy a nevymýšlet žádné meziskupiny, rozšiřování a zužování. Ať hrají ti nejlepší a čtyřikrát si to rozdají. Jestli chce v tomhle případě někdo šetřit na cestovném, tak nemá v extralize co dělat. Ať se hraje normální play-off, a ne žádné paskvily třeba na dva vítězné zápasy. Ti kluci musí hrát od začátku náročné zápasy play-off," dodal na závěr Koreis.

O neúspěšném světovém šampionátu promluvil i generální manažer české reprezentace Martin Havlát:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události