Další sporty

Smutná zpráva pro český sport. Zemřel olympijský vítěz a člen Síně slávy

Smutná zpráva pro český sport. Zemřel olympijský vítěz a člen Síně slávy
Vítězslav Mácha (2014) | Zdroj: Profimedia

Ve věku 75 let zemřel legendární zápasník v klasickém a řeckořímském stylu Vítězslav Mácha. Na olympijských hrách, které v roce 1972 hostil Mnichov, vybojoval zlatou olympijskou medaili. Stejný úspěch málem zopakoval i o čtyři roky později, ale prohrál ve finále. K tomu přidal i dvě zlaté medaile na mistrovství světa. Za tyto úspěchy byl umístěn do Síně slávy světového zápasu. Informoval o tom Český olympijský výbor.

Vítězslav Mácha svoji zápasnickou kariéru začal ve Vítkovicích pod vedením trenéra Kamila Odehnala. V roce 1965 se stal dorosteneckým mistrem Československa v klasickém zápase a volném stylu. Později se ale začal věnovat řeckořímskému zápasu, přičemž zápasil ve velterové váze do 74 kilogramů.

Svoji první účast na olympijských hrách si připsal na olympijských hrách v Mexiku v roce 1968. Kromě soupeřů zde ale bojoval také s infekcí, a tak vypadl ve čtvrtém kole a umístil se na celkové deváté příčce. 

O čtyři roky později se už ale dočkal toho nejcennějšího kovu. Ani v Mnichově to ale pro něj nebylo nic snadného. Po přechozené chřipce prohrál už v prvním kole, a tak další porážka by pro něj znamenala konec v turnaji. V dalším zápase ale zdolal obhájce stříbrné medaile Daniela Robina. "Neviděl jsem Robina, jen rozmazané skvrny, ani jsem nevnímal, jak mi soudce zvedá ruku, vůbec nevím, jak jsem se dopotácel do šatny," řekl tenkrát Mácha podle ČOV

Ve finále byl Mácha velkým outsiderem, ale Řeka Petrose Galaktopoulose překvapivě porazil 5:3, čímž zajistil první československou zlatou medaili v zápasu. Cenné kovy sbíral i v dalších letech, a to včetně úspěchů na mistrovství Evropy a mistrovství světa. Olympijské zlato mohl zopakovat v roce 1976 v Montrealu, ale ve finále nestačil na Anatolije Bykova. 

Po kariéře, během které získal kromě zlata a stříbra na olympijských hrách dva zlaté kovy na mistrovství světa a dalších pět medailí na mistrovství Evropy, byl členem výkonného výboru Československého olympijského výboru. Poté vedl Svaz zápasu České republiky. V roce 2019 byl uveden do Síně slávy světového zápasu. 

"Informace o úmrtí Vítězslava Máchy mě hluboce zasáhla. Vítězslav byl jediný československý zápasník, který stál na olympijských stupních vítězů se zlatou medailí na krku, později k ní dokázal přidat ještě stříbrnou medaili. Stal se dvojnásobným mistrem světa, z mistrovství Evropy přivezl zlato, stříbra i bronzy. Věděli jsme o jeho zhoršujícím se zdravotním stavu a pevně doufali v jeho zlepšení. To se však nestalo a dnes odešel do sportovního nebe vzor, ke kterému se všichni zápasníci chtějí přiblížit. Dnes odešla legenda zápasu, v našich srdcích však bude žít navždy," vyjádřil svůj zármutek předseda Svazu zápasu Robert Mazouch.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události