Hokej

Florida hraje play-off už čtyři měsíce, říká Jedlička. Ve finále čeká velký boj

Florida hraje play-off už čtyři měsíce, říká Jedlička. Ve finále čeká velký boj
Roman Jedlička, komentátor Nova Sport | Zdroj: TN Live

Do finále bojů o Stanley Cup se probojovaly týmy Vegas Golden Knights a Floridy Panthers. Slavnou trofej nad hlavu tak má šanci zvednout další český hráč, a to Radko Gudas. Podle komentátora Nova Sport Romana Jedličky ale tato série favorita nemá a bude se jednat o tvrdý fyzický hokej, kdy hráči nevynechají možnost někoho trefit.

Složení finálové dvojice je nečekané. Tvoří ji hokejisté Vegas Golden Knights, kteří vyhráli Západní konferenci v základní části, a Florida, která se do play-off z východu prokousala na poslední chvíli. "Musím říct, že to pro mě překvapivé je. Když jsem tipoval, tak jsem na tyto týmy neměl. Určitě ne Floridu, která měla neskutečně těžkou cestu," říká komentátor Nova Sport Roman Jedlička.

Hra obou týmů ve vyřazovacích bojích ho ale přesvědčila. "Florida šla přes ty nejtěžší překážky, které tam byly. Porazila Boston, Toronto a Carolinu. Žádná náhoda to ani u jednoho z těch týmů nebyla. Ale po tom, jaké výkony hráči Floridy a Vegas předváděli v play-off, to už pro mě překvapení není," dodává expert na NHL. 

Cesta Panthers do play-off byla pořádně trnitá, ale to se nakonec ukázalo, že bylo ku prospěchu. "Floridě hlavně pomohlo to, že dlouho neměla jisté vyřazovací boje. V módu play-off hrála poslední dva měsíce. Nemohla si dovolit prohrávat a ztrácet zápasy. To byl rozdíl mezi ní a Bostonem, který neřešil žádný problém. Ten, když od února prohrál nějaký zápas, tak se v podstatě nic nedělo. Hrál jen o ten rekord. Florida hraje play-off už čtyři měsíce. To je to, co jim pomohlo. Navíc, když porazili Boston, začali věřit, že můžou porazit kohokoli," připomíná Jedlička fakt, že se hráčům Floridy po vyřazení Bruins pořádně zvedlo sebevědomí. 

Související obsah

​Florida ve vyřazovacích bojích sází hlavně na pevnou defenzivu. Ve finále Východní konference proti Carolině dostala ve čtyřech zápasech jenom šest gólů. "Pořád platí, že Stanley Cup vyhraje tým, který má nejlepšího brankáře a nejlepší obranu. Těžko můžete čekat nějaké zásadní přestřelky, možná bude jedna. Bude to o tom, kdo dostane méně gólů. Carolina narazila na výborně připraveného soupeře, se kterým si nevěděla rady," říká komentátor Nova Sport.

Neméně důležitým hráčem je pro Floridu i Matthew Tkachuk, který ve vyřazovacích bojích posbíral už 21 kanadských za 9 gólů a 12 asistencí. Je právě on největším kandidátem na to, aby se stal MVP celého play-off? "Minimálně se stává, aby MVP dostal hráč z poraženého týmu. Dávají to vítězům, a ne těm, co skončí na druhém místě. Pokud by Florida vyhrála, bude to Tkachuk, nebo Bobrovskij," říká Jedlička. 

V týmu Floridy ale nelze zapomínat ani na českého zástupce mezi obránci. "Radko Gudas je přesně ten typ hráče, kterého v play-off potřebujete. Tady je takový úzus, že při jméně Radko Gudas lidi napadne, že někoho namaže na mantinel, ale to není pravda. Ten, kdo sleduje Radka Gudase, ví, že má všechny hokejové dovednosti, které by měl mít. V hitech patří ke špičce NHL, ale on umí i rozehrát, dobře čte hru. Kdyby uměl jen bourat, nebude hrát na Floridě a ve finále Stanley Cupu," oceňuje Jedlička přednosti rodáka z Kladna. 

Související obsah

​Mezi ně ale také patří, že je týmovým hráčem. "Je to vidět ze záběrů před zápasy, jak se hecují. On v tom hraje jednu z důležitých rolí. To stejné platí, když tým odchází z ledu do kabiny, všichni si plácají s Gudasem, který čeká u střídačky. U rozhodujícího gólu s Torontem se také přichomýtl. Sehrál před brankou svoji roli, byť asi s faulem, ale to je důkaz, že hraje jednu z důležitých rolí, ne klíčových, ale důležitých," dodává expert na NHL.

V sérii Floridy proti Vegas se tak diváci mají na co těšit. "Bude to bitva o každý centimetr na ledě. Hráči nevynechají jedinou možnost někoho trefit. Nemyslím si, že to bude útočně laděný, ale hodně napoví první zápas. Bude to velmi fyzický hokej," říká Jedlička. Favorita ale v této sérii nemá. "Nebojím se tipovat, ale opravdu nevím. To jsou oba tak dobré týmy, které hrají skvěle v play-off. Florida se vydrápala z propasti s Bostonem, Vegas mají celou sezonu skvělou a perfektně poskládaný tým. Lepšího brankáře má Florida, obranu zase Vegas, útoky jsou vyrovnané. Přál bych si, aby se to rozhodlo v zápase číslo sedm," dodává na závěr.  

Hráči Vegas na závěr finále Západní konference nasázeli Dallasu šest gólů: 

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události