Fotbal

Osm let vládl slovenskému fotbalu a stal se legendou Neapole. Hamšík se loučí

Osm let vládl slovenskému fotbalu a stal se legendou Neapole. Hamšík se loučí
Marek Hamšík | Zdroj: Profimedia

Nejlepší fotbalista samostatné slovenské historie končí kariéru. Marek Hamšík tuto zprávu oznámil na svých webových stránkách. Svůj fotbalový život nejvíce spojil s italskou Neapolí, za kterou odehrál 520 zápasů. Hned osmkrát byl vyhlášen nejlepším slovenským fotbalistou roku a národnímu týmu pomohl k postupu na tři velké šampionáty. Úspěchy sbíral geniální záložník i v Turecku.

"Jako malý chlapec jsem snil jen o tom a představoval si, že budu mít jednou úspěšnou fotbalovou kariéru na nejvyšší úrovni a do puntíku jsem si to splnil. Fotbal byla moje láska, vášeň a práce, které jsem odevzdal všechno," napsal Hamšík na svých webových stránkách. Následně poděkoval všem klubům, kde působil, rodině, kamarádům a fanouškům. 

Do velkého fotbalu skočil Marek Hamšík přestupem do Itálie v pouhých sedmnácti letech. Ze Slovanu Bratislava přestoupil do Brescie, za kterou odehrál celkem 74 zápasů. Jeho výkony zaujaly skauty Neapole a po třech sezonách se stěhoval. V létě 2007 tak nastartoval kariéru v klubu, ve kterém se stal nesmazatelnou legendou a miláčkem fanoušků. 

V Neapoli odehrál Hamšík dlouhých dvanáct sezon. Za tu dobu stihl nastoupit do úctyhodných 520 zápasů, ve kterých vstřelil 121 gólů a na dalších 103 přihrál. Mistrovské trofeje se ale nedočkal, k té se Neapol propracovala až v letošním ročníku, ale ten už Hamšík strávil v tureckém Trabzonsporu. Může ho ale těšit dvojnásobný zisk italského poháru a výhra v italském Superpoháru ze sezony 2014/15.

Související obsah

​S Neapolí se Hamšík rozloučil v roce 2019, kdy přestoupil do čínského klubu Dalian PRO. Odehrál zde 45 utkání, ve kterých vstřelil pět gólů, a po dvou letech se vrátil zpátky do Evropy, kde krátce oblékal dres švédského Göteborgu. Na severu starého kontinentu strávil pouze necelé čtyři měsíce a poslední dvě sezony kariéry odehrál v tureckém Trabzonsporu, se kterým vyhrál ligu i pohár. 

Na klubové úrovni odehrál Hamšík celkem 709 utkání. Dalších 136 startů přidal v dresu slovenské reprezentace, které pomohl k postupu na mistrovství světa v roce 2010 a dvakrát na mistrovství Evropy, která se hrála v letech 2016 a 2021. Na mezinárodní úrovni vstřelil 26 gólů. 

Neapol v letošní sezoně po 33 letech vyhrála Serii A. Oslavy byly obrovské:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události