Sport

Slzy velkého tvrďáka. Zlatan Ibrahimovič ukončil fotbalovou kariéru

Fotbalová ikona Zlatan Ibrahimovič v neděli nečekaně ukončila svou dlouhou kariéru plnou trofejí a rozhodla se odejít do fotbalového důchodu. Své rozhodnutí Švéd oznámil v emotivním pozápasovém projevu před domácím publikem na stadionu San Siro na závěr sezony AC Milán v Serii A.

"Je to chvíle, kdy se loučím s fotbalem, nejen s vámi," řekl dojatý Ibrahimovič na hřišti San Sira po skončení vítězného utkání AC Milán nad Veronou. "Je tu teď pro mě příliš mnoho emocí. Forza Milán a sbohem." Podle agentury AFP přitom panovalo očekávání, že se 41letý hráč po sobotním oznámení svého odchodu od sedminásobných evropských šampionů pouze rozloučí s milánskými fanoušky.

Jeho emotivní oznámení přímo na San Siru oplakali fanoušci, samotný hráč, ale i například spoluhráči. Slzy tekly třeba z oči mladého záložníka Sandra Tonaliho, zatímco technický ředitel klubu Paolo Maldini se držel a Zlatanovi předal zarámovaný dres s podpisy hráčů a zaměstnanců milánského klubu. 

Do Milána se vrátil na konci roku 2019 na druhé angažmá po předchozím dvouletém období, během něhož získal v roce 2011 titul v Serii A. "Když jsem sem přišel poprvé, dali jste mi štěstí, podruhé jste mi dali lásku," řekl Ibrahimovič. "Přivítali jste mě s otevřenou náručí, cítil jsem se u vás jako doma, milánským hráčem budu do konce života."

Související obsah

Ibrahimovič byl po svém návratu do klubu klíčovou postavou milánského comebacku na vrchol italského fotbalu. Pomohl mu dostat se z útlumu, a dokonce v minulé sezoně vyhrát Scudetto. "Dříve jsem se bál, když se mě novináři ptali na mou budoucnost, ale teď už to dokážu přijmout, jsem připraven," řekl Ibrahimovič novinářům po svém oznámení.

"Dělám to celý život, fotbal ze mě udělal muže. Umožnil mi poznat lidi, které bych jinak nikdy nepoznal, díky fotbalu jsem procestoval celý svět. To všechno díky fotbalu," řekl Ibrahimovič, který během své kariéry získal ligové tituly v Nizozemsku, Itálii, Španělsku a Francii. Jeho jedinou velkou evropskou trofejí byla Evropská liga s Manchesterem United v roce 2017.

Oznámení o ukončení kariéry na San Siru bylo příhodné, protože před působením v Barceloně získal v letech 2006 až 2009 tři ligové tituly v řadě také s Interem Milán. Jeho odchod do důchodu přichází po sezoně, ve které za tým Stefana Pioliho téměř nenastupoval, protože ho trápila zranění, a na trávník se vrátil až v únoru po květnové operaci levého kolena.

V červenci podepsal smlouvu, která mu vynesla přibližně milion eur fixního platu, s vysokými motivačními bonusy. Po uzavření této smlouvy však nastoupil pouze k jednomu utkání a jednou za Milán skóroval, a to v březnu při výhře 3:1 v Udinese, kdy se stal nejstarším střelcem v historii Serie A.

Původně se plánoval jeho odchod do italské Monzy, kde měl ve své bohaté a úspěšné kariéře pokračovat. Nakonec se ale švédský reprezentant, fenomén a někdy také rebel rozhodl pro náhlé ukončení kariéry. Fotbal tak přišel o jednu z největších ikon celé historie, ale především 21. století.

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události