Tenis

Je nejlepším tenistou historie Djokovič, Nadal, nebo Federer? Hlasujte v anketě

Je nejlepším tenistou historie Djokovič, Nadal, nebo Federer? Hlasujte v anketě
Novak Djokovič, Rafael Nadal a Roger Federer | Zdroj: Profimedia

Spory a debaty o tom, kdo je nejlepším tenistou historie, asi nikdy neustanou. Minimálně v rámci grandslamových titulů je jasnou jedničkou Srb Novak Djokovič, který na právě skončeném US Open získal 24. grandslamovou trofej. Jak je na tom v porovnání s Nadalem a Federerem?

Novak Djokovič

Co se grandslamů týče, nemá rodák z Bělehradu konkurenci. Aktuálně jich má v držení 24. Hned desetkrát se mu podařilo zvítězit na Australian Open, třikrát ovládl French Open, sedmkrát triumfoval na Wimbledonu a čtyřikrát na US Open. Jeho celková bilance v zápasech na turnajích velké čtyřky je 361 výher a 48 porážek.

Skvostnou bilanci má také na turnajích kategorie Masters 1000. Tam dokázal pozvednout trofej nad hlavu v 39 případech, když dokázal vyhrát všech devět turnajů, a to hned dvakrát. Nikomu se nic podobného nepovedlo.

Djokovič také šestkrát dokázal vyhrát Turnaj mistrů, což je společně s Rogerem Federerem rovněž rekord. Na olympijských hrách v Pekingu v roce 2008 získal bronz. V roce 2010 navíc se svými parťáky vyhrál i Davis Cup.

Dohromady Djokovič triumfoval na 96 turnajích ATP.  Na pozici světové jedničky, kam se nyní vrátil, bude už 390 týdnů. Hned sedmkrát zakončil rok coby světová jednička.

Související obsah

​Rafael Nadal

Španěl Rafael Nadal ztrácí na Djokoviče dva grandslamové tituly, má jich tedy 22. Na Australian Open triumfoval dvakrát, na French Open má rekordních čtrnáct titulů, na Wimbledonu dva a na US Open čtyři. Celkovou bilanci má 314 výher a 43 proher. Turnaje Masters ovládl 36krát. Jeho nejoblíbenější tisícovkou je Monte Carlo, kde uspěl jedenáctkrát, což nikdo jiný nedokázal.

Co mu na rozdíl od jeho největších rivalů chybí, to je Turnaj mistrů, kde byl pouze v letech 2010 a 2013 ve finále. Jako jediný má ale zlato z olympijské dvouhry, kterou ovládl v roce 2008 v Pekingu, kde získal i zlato ve čtyřhře. Pětkrát se Španělskem triumfoval v Davis Cupu.

Celkem vyhrál 92 turnajů ATP s bilancí 1 068 výher a 220 porážek. Na pozici světové jedničky strávil dohromady 209 týdnů a rok na nejvyšší příčce zakončil pětkrát.

Související obsah

​Roger Federer

Třetím do party je legendární Švýcar Roger Federer. Ten má na svém kontě 20 grandslamů. Australian Open opanoval šestkrát, Roland Garros pouze jednou, osmkrát slavil na Wimbledonu a pětkrát na US Open. Na grandslamech vyhrál 369 duelů a 60 jich ztratil.

Dařilo se mu také na turnajích Masters, které vyhrál 28krát. Nejúspěšnějším pro něj byl turnaj v Cincinnati, který ovládl sedmkrát, a dokonce dvakrát i bez ztráty setu a podání.

Šestkrát vyhrál Turnaj mistrů, což je společně s Djokovičem nejvíce. V roce 2012 si na olympijských hrách v Londýně došel pro stříbro a o čtyři roky dříve získal v Pekingu zlato ve čtyřhře. V roce 2014 se Švýcarskem ovládl Davis Cup.

Celkově vyhrál 103 turnajů ATP se zápasovou bilancí 1 251 výher a 275 porážek. Na pozici světové jedničky byl dohromady 310 týdnů. Bez přerušení se na výsluní vyhříval 237 týdnů, což je dodnes platný rekord. Jako světová jednička zakončil rok hned pětkrát.

Související obsah

JMÉNO VYHRANÝCH GS VYHRANÝCH MASTERS ATP TITULŮ TURNAJ MISTRŮ OH POČET TÝDNŮ JAKO SVĚTOVÁ JEDNIČKA
Novak Djokovič 24 39 96 6 bronz 390
Rafael Nadal 22 36 92 0 zlato 209
Roger Federer 20 28 103 6 stříbro 310

​Djokovič získal na letošním US Open rekordní 24. grandslam:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události