Další sporty

Nejedeme! Finky přijdou o MS v týmové gymnastice. Vadí jim Rusko a Bělorusko

Nejedeme! Finky přijdou o MS v týmové gymnastice. Vadí jim Rusko a Bělorusko
Gymnastky z finského týmu Minetit | Zdroj: Profimedia.cz

Finské reprezentantky se nezúčastní mistrovství světa v týmové gymnastice, které se uskuteční v listopadu na území Kazachstánu. Svaz severoevropské země se tak rozhodl kvůli tomu, že se na šampionátu představí i Rusko a Bělorusko. Stát přitom disponuje velkými nadějemi – tým Minetit z Tampere patří k nejlepším celkům na světě, do bitvy o medaile ale nepůjde.

Mezinárodní gymnastická federace rozhodla, že každá hostitelská země nějaké akce může sama rozhodnout, kdo se šampionátu na jejím území smí účastnit.

Nadcházející mistrovství světa v gymnastice týmů bude v Kazachstánu. Země tuto reguli využila a povolila start Rusům a Bělorusům. To se však nelíbí Finům. Ti odmítli na akci s ruskými a běloruskými sportovci dorazit. 

"Je to neudržitelná situace. Před více než rokem jsme dali podnět představenstvu Mezinárodní gymnastické federace týmové gymnastiky k rozhodnutí o vyloučení ruského a běloruského týmu z mezinárodních soutěží. Žádné rozhodnutí nebylo učiněno,řekla podle serveru yle.fi prezidentka Finské gymnastické federace Kaisa Vikkulaová.

"Bohužel náš postoj a názor, že Rusové a Bělorusové by neměli soutěžit, je v menšině," doplnila. Zároveň uvedla, že na šampionátu budou chybět i další evropské země, například Estonsko. 

Související obsah

​Finsko přitom disponuje jedním z nejlepších týmů světa. Celek Minetit z Tampere získal na loňském MS stříbro a letos mířil také vysoko. Místo účasti na vrcholné akci tak bude pilovat program na příští rok, kdy se mistrovství světa uskuteční v Estonsku. 

"Rozhodli jsme se zachránit program, který jsme trénovali na mistrovství světa. Teď budeme mít více času na jeho vyladění. Doufejme, že tyto hry nebudou přesunuty do země, která umožňuje účast Rusům a Bělorusům. Ale rok je dlouhá doba a mohou se stát i jiné věci," řekla trenérka týmu Minetit Titta Heikkiläová. 

Gymnastická ikona se vrací a chce překonat starý rekord:

TN.cz
Voyo

Sledujte Nova Sport ve full HD na Voyo.cz

Související témata

Důležité Události